Artikel top billede

Statoil er blevet hacket - dansk kundeportal lukket

Det går knap så godt for den norske olie-gigant. Følsomme oplysninger om kunderne kan være lækket, og firmaet har lukket kundeportaler i Danmark, Norge og Sverige.

Statoil fortæller i en meddelelse på firmaet webside, at de nu lukker tre portaler i Norge, Sverige og Danmark.

Lukningen sker efter, at Statoil har fået kendskab til, at kundernes oplysninger kan være blevet kompromitteret som følge af et brud på datasikkerheden.

Det betyder, at følsomme kundedata kan være lækket til tredjepart.

Blandt de data, der kan være særligt interessante for net-kriminelle, er de såkaldte "loyalty card-data", der potentielt kan misbruges.

"Vi har ingen oplysninger om, at kortoplysninger er blevet misbrugt, men så længe der er en teoretisk mulighed for, at det kunne ske, øger vi beredskabet. Vi har således intensiveret vores overvågning af aktiviteter på kortene," siger Bård Standal, der er chefjurist i Statoil brændstof og retail.

Firmaet har meldt episoden til Datatilsynet, fremgår det af meddelelsen på nettet.

Statoil skriver ligeledes, at de arbejder på at afdække præcis hvilke data på deres portaler, der er opnået adgang til.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere