Sådan bliver du klar til Windows 8

Chefen for Microsofts Windows-division gav virksomhederne opskriften på at blive klar til Windows 8.

Artikel top billede

LOS ANGELES: Vejen til Windows 8 er brolagt med Windows 7. Så enkelt er svaret på, hvordan virksomhederne bliver klar til Windows 8.

Den næste version at Microsofts styresystem er planlagt til salg i løbet af 2012. Men den øverste chef for softwaregigantens kerneforretning, Tami Reller, opfordrede i går partnere til at sætte salget af Windows 7 i højeste gear.

Effektiv arbejdsplads

"For at bruge mulighederne i fremtidens cloud løsninger, er det nødvendigt med en effektiv arbejdsplads. Derfor er Windows 8 designet fra bunden og op til at håndtere brugernes behov på alle typer enheder," sagde hun på Microsofts World Partner Conference.

Selvom Windows 7 er den hurtigst udrullede version af Windows nogensinde, så kører to tredjedele af pc-er stadig på Windows XP.

XP-support ophører

"Supporten på Windows XP ender om 1.000 dage. Og der er mere end 300 millioner pc-er der skal opgraderes; det er en forretningsmulighed på 40 milliarder dollars," sagde Tami Reller.

Hun gav også en kort introduktion til den brugergrænseflade, som skal anvendes på alle typer enheder.

Fliser frem for ikoner

"Startbilledet har fliser i stedet for ikoner. Fliserne indeholder apps, der kan være aktive og vise data som vejr eller forretningsdata uden at blive åbnet," sagde hun.

"Fliserne fylder hele skærmen med de informationer, som brugerne har behov for. Og i arbejdet med applikationer kan menuerne nemt komme frem og automatisk forsvinde igen," fortæller Tami Reller.

Færre systemkrav

Samtidig understregede Tami Reller at et godt salgsargument for sætte turbo på Windows 7-salget også er, at de hardwareinvesteringer der bliver lavet til Windows 7 også er forberedt til Windows 8.

"Vi følger den strategi vi har lagt for Windows, nemlig at systemkravene skal være de samme eller gerne mindre end den tidligere version. Det kommer også til at gælde for Windows 8, " sagde hun.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Københavnsområdet

    Csis Security Group A/S

    Sales Executive

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland