Ny trojaner lytter med på din mobilsnak

Sikkerhedsanalytiker har fundet malware på Android, der optager og gemmer dine telefonsamtaler på SD-kortet og muligvis sender dem til en fjernserver.

Artikel top billede

Computerworld News Service: En ny trojansk hest på Android er ifølge en sikkerhedsanalytiker fra CA i stand til at optage dine telefonsamtaler.

En anden trojaner, der tidligere er blevet fundet af CA, loggede detaljer såsom varighed af indkommende og udgående opkald, men den malware, der blev identificeret i denne uge, optager selve telefonsamtalen i formatet AMR og gemmer optagelsen på enhedens hukommelseskort.

Denne malware "smider også en 'konfigurations'-fil med information om en fjernserver og parametre," skriver sikkerhedsanalytiker hos CA Dinesh Venkatesan i et blogindlæg, hvilket muligvis betyder, at de optagede opkald kan uploades til en server, hvorfra angriberen har adgang til dem.

Venkatesan har testet trojaneren i "et kontrolleret miljø med to mobilemulatorer, der kørte sammen med simulerede internet-services."

Resultaterne har han offentliggjort skærmdumps af. Det ser ud til, at trojaneren kun installeres, hvis brugeren af Android-enheden klikker på "Installer"-knappen i en meddelelse, der har en slående visuel lighed med legitime applikations installationsskærme.

Når trojaneren og fjernserverens konfigurationsfil er installeret på Android-enheden, vil et opkald så at sige "udløse bomben" - med andre ord igangsætte optagelsen og lagringen af opkaldet.

"Da det i forvejen er vidt og bredt anerkendt, at dette år bliver et år med mobil malware, så råder vi smartpone-brugere til at være mere logiske og følge de grundlæggende sikkerhedsprincipper, når de surfer og installerer applikationer," advarer Venkatesan.

Android-platformen giver en større fleksibilitet end på iPhone ved at tillade installationen af tredjeparts-applikationer - endda også apps der ikke er godkendt til Googles Android Market - men denne frihed er også forbundet med en øget sikkerhedsrisiko.

Der er også blevet fundet applikationer inficeret med malware i selve Android Market, men man kan som bruger beskytte sig selv ved at installere antivirussoftware præcist som på en almindelig computer.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonceindlæg fra QNAP

En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS