Google retter 30 fejl i Chrome

I alt 10 personer har har fundet fejl i Chrome 13 og fået udbetalt deres dusører i forbindelse med rettelserne.

Artikel top billede

Læs også:
Tjen flere tusinde kroner på at finde fejl i Chrome

It-mand finder hul i Chrome: Får stor dusør af Google


Computerworld News Service:
Google har i denne uge rettet 30 sårbarheder i Chrome og i den forbindelse udbetalt et af de største dusør-beløb nogensinde for de oplysninger om sårbarheder, som er indsendt til virksomhedens sikkerhedsteam. 

Google har pakket rettelserne sammen med en opdatering til Chrome 13 og tilføjet 'Instant Pages' i den stabile browser-kanal.

Den funktion, som Google tidligere har brugt i Chrome 13 previews, pre-loader proaktivt visse søgeresultater for at gøre internetoplevelsen hurtigere.

Google opdaterede senest Chromes såkaldte 'stable build' i begyndelsen af juni. Ligesom Mozilla, der er gået over til en hurtigere udviklingscyklus i år, udsender Google opdateringer med omkring seks til otte ugers mellemrum.

14 af de 30 sårbarheder, der er blevet rettet i denne uge, har fået bedømmelsen 'høj', der er den anden mest alvorlige vurdering i Googles firdelte bedømmelsessystem, mens ni er vurderet som 'medium' og de resterende syv som 'lave'.

Ingen af fejlene er blevet vurderet til at være 'kritiske', som er den kategori, der typisk er reserveret fejl, som gør det muligt for en angriber at slippe ud af Chromes anti-exploit sandbox. Google har rettet adskillige kritiske fejl i år, senest i april.

De fleste af sårbarhederne kan udgøre en trussel mod systemet. Ni ud af de 14 sårbarheder er identificeret som såkaldte 'use-after-free'-sårbarheder, der består af fejl i hukommelseshåndteringen, som kan udnyttes til at indføre angrebskode.

Som altid har Google lukket for Chrome bug-tracking-databasen for de 30 sårbarheder, for at forhindre folk i at få oplysninger om de underliggende fejl. Virksomheden udelukker adgang til databasen for at give brugerne tid til at opdatere, og i visse tilfælde er der gået flere måneder inden adgangen er tilbage.

Offentligheden har for eksempel i dag kun fået adgang til tre af de 15 fejl, som Google rettede 7. juni.

Over en halv million i dusører

Google har betalt godt 86.000 kroner i dusør til 10 researchere, der har opdaget 17 af de fejl, som er blevet rettet i denne uge, heriblandt godt 40.500 kroner til en researcher, der identificerer sig selv som 'miaubiz', og knap 11.000 kroner til en anden gammel bidragyder, nemlig Sergey Glazunov.

Siden 1. januar har miaubiz tjent godt 121.500 kroner i Chrome-dusører.

Den totale betaling for denne uges rettelser til Chrome udgør det tredjestørste beløb nogensinde og matcher næsten rekorden på godt 89.000 kroner, som blev sat i april. Indtil videre har Google udbetalt mere end 594.000 kroner til researchere i år.

Google har desuden tilføjet forskellige funktioner i Chrome 13, først og fremmest Instant Pages.

Selvom Chromes beta-versioner har inkluderet Instant Pages siden midten af juni, så er det første gang, at det kan findes i den stabile kanal. Når funktionen er sat til, pre-loader Instant Pages de højest rangerede søgeresultater til Googles servere. Virksomheden påstår, at Instant Pages kan skære adskillige sekunder af ventetiden for pre-loadede resultater.

Brugerne kan fravælge Instant Pages i indstillinger ved at fjerne fluebenet fra den boks, der hedder "forudse netværkshandlinger for at forbedre ydelsen" under kategorien "søg".

Preview af dit print

Google har på det seneste været på en mission for at gøre browsing hurtigere. I sidste uge afslørede virksomheden for eksempel det såkaldte 'Page Speed Service', som er en hosted service, der efter sigende kan forbedre load-tiden med så meget som 60 procent.

Chrome 13 inkluderer desuden print-preview til Windows og Linux-brugere - funktionen er stadig ved at blive testet til Mac, men findes i beta og dev-kanalerne af Chrome 14 - og forbedringer til den såkaldte 'omnibox', som er Googles betegnelse for den kombinerede adresse- og søgebar.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Statens IT

    Teknisk stærk IT-konsulent

    Københavnsområdet

    Zealand – Sjællands Erhvervsakademi S/I

    Erfaren IT-projektleder med stærk teknisk indsigt

    Region Sjælland

    Softværket

    Bliv AI Lead i Softværket

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job