Forbudt iPad-konkurrent kan sælges lovligt i Danmark

Samsung kan uden problemer fortsætte med at sælge iPad-rivalen Galaxy Tab i Danmark, selv om der er blevet nedlagt fogedforbud mod computeren.

Artikel top billede

Læs også:

Samsung trodser Apple-forbud: Danskerne får Galaxy

Apple får Samsungs Galaxy Tab forbudt i Danmark

Selvom Apple i sidste uge fik nedlagt et foreløbigt forbud mod salg af Samsungs Galaxy Tab 10.1 i EU, er der intet i vejen for at sælge den i Danmark.

Det vurderer to eksperter over for Computerworld.

"De her forbud har kun virkning over for dem, de nedlægges mod. Den tyske domstols afgørelse indebærer, at to bestemte selskaber i Samsung-koncernen ikke må markedsføre og sælge Galaxy Tab'en i EU. Afgørelsen har derimod ikke juridisk betydning for danske forhandlere, som må have de her Galaxy Tabs liggende," forklarer Clement Salung Petersen fra juridisk institut ved Københavns Universitet.

Domstolen i Düsseldorf, som har udstedt salgsforbuddet, oplyser, at det gælder de to Samsung-virksomheder "SAMSUNG Electronics GmbH" og "SAMSUNG Electronics Co. Ltd.".

Lovligt salg i Norden

Samsungs nordiske PR-chef, Erik Johannesson, oplyser, at Samsung Electronics Nordic AB er sin egen juridiske instans, som dog ejes af den koreanske Samsung-virksomhed, "SAMSUNG Electronics Co. Ltd.". 

Clement Salung Petersen forklarer, at såfremt Samsung Nordic er en selvstændig Samsung-virksomhed, vil den ikke være omfattet af det midlertidige salgsforbud.

Advokat Anders Skov fra advokatfirmaet Otello, der er specialist i beskyttelse af rettigheder, uddyber:

"Man må jo kigge på, hvem der er ultimativ ejer af dem. Det forbud, der er nedlagt mod de to tyske virksomheder, vil som udgangspunkt ikke gælde en nordisk virksomhed, fordi det er en anden juridisk enhed."

Da Samsung Nordic ejes af en af de virksomheder, som forbuddet omfatter gælder det også i Danmark. Dog gælder det ikke de enkelte forhandlere.

Derfor skulle der ikke være noget i vejen for fortsat at sælge Samsungs Galaxy Tab 10.1 i Danmark og de andre nordiske lande.

Slut med import 
Alligevel tvivler Anders Skov fra Otello på, at det nordiske Samsung vil fortsætte salget, hvis forbuddet fastholdes efter ankesagen, som begynder 25. august i Düsseldorf.

Samsungs nordiske PR-chef bekræfter da også over for Computerworld, at virksomheden vil afvente sagen. Samtidig oplyser han, at salget af de lagre, som allerede er i Norden, fortsætter som planlagt.

"Vi har rigtig meget, som er på vej ud til vores partnere og kunder. Det fortsætter vi. Derimod overvejer vi, om vi vil tage mere ind i Norden, før vi kender dommen," forklarer Erik Johannesson.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S