Intel retter fejl efter massevis af nedbrud

Intel er klar med en rettelse til en alvorlig fejl i solid state disk-drevet SSD 320.

Artikel top billede

Læs også: Efter hård kritik: Intel på vej med rettelse til alvorlig SSD-fejl

Computerworld News Service: Intel har udsendt en firmware-opgradering, der retter en fejl, som fik virksomhedens SSD 320 solid state drev til at gå ned og miste data. Du kan læse mere om denne fejl her.

Det sker flere måneder efter, at fejlen første gang blev kendt.

Firmware-opdateringen retter den såkaldte Bad Context 13x-fejl, hvor strømsvigt har fået Intels SSD 320-drev til at gå ned.

Når systemet bliver genstartet, forhindrer fejlen desuden adgang til drevet, hvorefter system BIOS kun rapporterer om 8MB hukommelse.

Brugerne kan downloade firmware-opdateringen fra Intels egen hjemmeside, fortæller en talskvinde for virksomheden i en e-mail. Instruktioner til, hvordan man installerer opdateringen, kan læses i den tilhørende 'read me'-fil.

Intel erkendte fejlens eksistens i slutningen af juni, og tidligere i denne uge udtalte virksomheden, at den ville udsende en firmware-opgradering for at løse problemet.

Virksomheden er i høj grad blevet kritiseret på sine egne forums af brugere, der mener, at selskabet ikke har været hurtigt nok til at gøre noget.

Intel siger, at de folk, som oplever nedbrud på grund af fejlen, bør kontakte virksomheden og få et nyt drev. Intel forklarer desuden, at folk kan gennemføre sikker sletning ('secure erase') af drevet ved hjælp af SSD Toolbox, selv om det selvfølgelig vil også vil slette informationerne på drevet.

SSD Toolbox overvåger og håndterer ydelsen og SSD-drevets generelle tilstand.

Intel råder desuden brugerne til at huske regelmæssig backup og til at "følge de almindelige procedurer, når computeren lukkes ned, og undgå at tage et SSD fra en tændt computer."

Virksomheden har tidligere fortalt, at fejlen desuden påvirker et mindre antal drev, og at opdateringen også kan installeres uden en såkaldt secure erase, selv om ingen tabte data kan gendannes.

SSD 320 blev udgivet i marts og bliver brugt i både pc'er og i Apples Mac-computere. SSD-drevet findes i flere versioner fra 40GB til 600GB.

Firmware-opgraderingen kan desuden også bruges til Intels X25-M, X18-M og X25-E SSD-drev produceret ved hjælp af 50-nanometer og 34-nm processer, og til X25-V SSD-drevet, der er produceret ved hjælp af 34-nm processen.

Drevene skal opdateres i forhold til en særlig version af firmwaren inden opdatering. Flere informationer kan findes Intels SSD-firmware hjemmeside.

Intel har også tidligere haft problemer med sine SSD-drev. I 2009 trak virksomheden en firmware-opgradering til sin X25-M forbruger-SSD tilbage bare en dag efter brugerklager over softwaren, der fik drev til at gå ned.

Læs også: Efter hård kritik: Intel på vej med rettelse til alvorlig SSD-fejl

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS