Intel retter fejl efter massevis af nedbrud

Intel er klar med en rettelse til en alvorlig fejl i solid state disk-drevet SSD 320.

Artikel top billede

Læs også: Efter hård kritik: Intel på vej med rettelse til alvorlig SSD-fejl

Computerworld News Service: Intel har udsendt en firmware-opgradering, der retter en fejl, som fik virksomhedens SSD 320 solid state drev til at gå ned og miste data. Du kan læse mere om denne fejl her.

Det sker flere måneder efter, at fejlen første gang blev kendt.

Firmware-opdateringen retter den såkaldte Bad Context 13x-fejl, hvor strømsvigt har fået Intels SSD 320-drev til at gå ned.

Når systemet bliver genstartet, forhindrer fejlen desuden adgang til drevet, hvorefter system BIOS kun rapporterer om 8MB hukommelse.

Brugerne kan downloade firmware-opdateringen fra Intels egen hjemmeside, fortæller en talskvinde for virksomheden i en e-mail. Instruktioner til, hvordan man installerer opdateringen, kan læses i den tilhørende 'read me'-fil.

Intel erkendte fejlens eksistens i slutningen af juni, og tidligere i denne uge udtalte virksomheden, at den ville udsende en firmware-opgradering for at løse problemet.

Virksomheden er i høj grad blevet kritiseret på sine egne forums af brugere, der mener, at selskabet ikke har været hurtigt nok til at gøre noget.

Intel siger, at de folk, som oplever nedbrud på grund af fejlen, bør kontakte virksomheden og få et nyt drev. Intel forklarer desuden, at folk kan gennemføre sikker sletning ('secure erase') af drevet ved hjælp af SSD Toolbox, selv om det selvfølgelig vil også vil slette informationerne på drevet.

SSD Toolbox overvåger og håndterer ydelsen og SSD-drevets generelle tilstand.

Intel råder desuden brugerne til at huske regelmæssig backup og til at "følge de almindelige procedurer, når computeren lukkes ned, og undgå at tage et SSD fra en tændt computer."

Virksomheden har tidligere fortalt, at fejlen desuden påvirker et mindre antal drev, og at opdateringen også kan installeres uden en såkaldt secure erase, selv om ingen tabte data kan gendannes.

SSD 320 blev udgivet i marts og bliver brugt i både pc'er og i Apples Mac-computere. SSD-drevet findes i flere versioner fra 40GB til 600GB.

Firmware-opgraderingen kan desuden også bruges til Intels X25-M, X18-M og X25-E SSD-drev produceret ved hjælp af 50-nanometer og 34-nm processer, og til X25-V SSD-drevet, der er produceret ved hjælp af 34-nm processen.

Drevene skal opdateres i forhold til en særlig version af firmwaren inden opdatering. Flere informationer kan findes Intels SSD-firmware hjemmeside.

Intel har også tidligere haft problemer med sine SSD-drev. I 2009 trak virksomheden en firmware-opgradering til sin X25-M forbruger-SSD tilbage bare en dag efter brugerklager over softwaren, der fik drev til at gå ned.

Læs også: Efter hård kritik: Intel på vej med rettelse til alvorlig SSD-fejl

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S