Microsoft erkender SSL-fejl

Fejlen i SSL, som blev beskrevet i mandags, ligger ikke i Internet Explorer. Den ligger i stort set alle nyere versioner af Windows. Microsoft arbejder på en rettelse. Konqueror har lukket sikkerhedshullet.

Microsoft har erkendt den fejl i SSL, som Computerworld Online beskrev i mandags. Men Microsoft siger nu, at fejlen ikke ligger i browseren Internet Explorer.

Fejlen ligger derimod i selve styresystemet Windows, der skal opdateres. Microsoft arbejder nu på en rettelse til styresystemerne Windows 98, Windows ME, Windows NT 4, Windows 2000 og Windows XP.

Fejlen ligger ikke i Windows' såkaldte CryptoAPI, også kaldet CAPI, der er den fælles tjeneste, som programmer kan bruge, når de skal kryptere og dekryptere information. Det smarte ved CAPI er, at der så ikke skal være kryptering i alle programmer. I stedet ligger den slags funktioner kun ét sted - nemlig i CAPI.

- Fejlen rammer ikke andre programmer end Internet Explorer, siger Scott Culp, der er chef for Microsofts Security Response Center, til IDG News Service. For det er i øjeblikket kun det program, der kalder de fejlramte funktioner.

Microsoft er ikke det eneste firma, der er ramt af fejlen. Open source browseren Konqueror havde helt samme fejl.

Konqueror kendes bedst fra Linux' KDE brugergrænseflade. Men organisationen bag denne browser har allerede leveret en rettelse, der lukker sikkerhedshullet. Det tog 90 minutter, efter at programmørerne var blevet gjort opmærksom på fejlen.

Opdateret: Vi skrev ved en fejl, at sikkerhedshullet lå i CAPI. Det er ikke tilfældet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS