Lån en e-bog til din PDA

Randers Bibliotek tilbyder som det første danske bibliotek sine lånere muligheden for at kunne downloade en e-bog, som kan læses såvel på hjemmecomputeren som på en PDA.

Siden begyndelsen af juni har Randers Bibliotek tilbudt sine lånere at downloade e-bøger til læsning på hjemmecomputeren eller PDA´en.

Det eneste, det kræver, er lille stykke freeware ved navn Mobipocket og status som låner på biblioteket.

MobiPocket findes til både PocketPC og PalmOS. En udgave til mac og pc findes også. Linux understøttes, så vidt vides, ikke.

E-bøgerne kan dog kun læses i en begrænset periode på op til 21 dage. Er man ikke færdig på dette tidspunkt, må man ind og hente bogen igen.

Succes

- Vi har på nuværende tidspunkt haft lidt over 200 downloads af e-bøger. Det er ganske pænt, set i lyset af at vi stort set ingen reklame har gjort for muligheden, siger Pia Bechmann fra Randers Bibliotek.

Biblioteket har 11 danske titler til udlån på sin hjemmeside. Derudover er der cirka 130 svenske titler og et par engelske til rådighed. Endnu ti danske titler er på trapperne.

Biblioteket har indgået et samarbejde med forlaget Modtryk om levering af flere titler i den kommende tid. Det skulle gerne udvide beholdningen betragteligt.

Her og nu

Ifølge Pia Bechmann er der flere fordele ved systemet:

- Ventetiden er en absolut fordel. Man behøver ikke at bestille en bog, fordi det ikke længere er et spørgsmål om, at biblioteket har et bestemt antal eksemplarer til rådighed. Hvis vi har bogen som e-bog, kan den lånes her og nu, siger hun.

Pia Bechmann tror, at denne mulighed vil appellere til især studerende i takt med at flere og flere faglitterære titler kommer til.

- Vi oplever jo tit, at enkelte faglitterære værker er meget efterspurgte af studerende, som så må vente lang tid, før det bliver deres tur til at låne bogen. Oveni får man også muligheden for at bruge de søgefunktioner, der er indbygget i MobiPocket. Jeg regner med, at det er her, styrken virkelig vil vise sig, og at interessen vil være stor, siger Pia Bechmann.

Et andet sted, hvor servicen kan komme til glæde, er for de mange mennesker, der er bosat i udlandet.

- Vi har fået en del henvendelser fra folk, der er bosat i udlandet. Mange af disse ser tilbuddet som en god mulighed for at komme til at læse bøger på dansk, siger Pia Bechmann.

Randers Bibliotek ser ikke e-bogen som en erstatning for papiret, men snarere som et supplement.

- Jeg tror ikke, at vi får alle til at læse e-bøger, men det er sikkert, at der er et stort publikum til dem, lyder det fra Pia Bechmann.

Større udbredelse

I øjeblikket er det kun de lånere, der er tilknyttet Randers Bibliotek, der kan få glæde af ordningen. Men Århus og Københavns biblioteker følger snart trop. I løbet af et par måneder vil de tilbyde en lignende service til deres lånere.

Dermed skulle vejen være banet for et større udvalg af titler, i og med at bibliotekerne kan være med til at sørge for, at flere titler udkommer som e-bøger.

Relaterede links:
Randers Bibliotek
Dansk e-bogscenter

Annonce

Annonceindlæg fra HP

Når angrebet slipper igennem, afgør robustheden, om driften fortsætter

AI gør cyberangreb hurtigere og billigere. HP's sikkerhedsekspert forklarer, hvorfor fokus skal flyttes fra detektion til forebyggelse og robusthed.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,