Pladeselskaber anklager net for cd-tab

Den amerikanske pladeindustri har selv udarbejdet en rapport, der peger på hjemmebrænding af cd'er og download af MP3-filer som skyld i faldende cd-salg. Tidligere på måneden nåede analysefirmaet Forrester frem til, at hjemmebrænding ikke betyder noget.

De amerikanske pladeselskabers sammenslutning Recording Industry Association of America (RIAA) går nok en gang til angreb på download af MP3 filer og hjemmebrænding af cd'er.

RIAA har fremlagt en undersøgelse, der ifølge organisationen beviser, at nedgangen i det globale cd-salg på syv procent i første halvår er påvirket af downloads og cd-brænding.

Svar på Forrester-analyse

Undersøgelsen ses som et indirekte svar på en analyse fra analysefirmaet Forrester Research tidligere på måneden. Ifølge Wired News konkluderede firmaet, at piratkopiering af cd'er og musik - blandt andet via nettet - ikke kan beskyldes for at føre til det skarpe fald i salget af cd'er.

Den generelle økonomiske afmatning og konkurrencen fra andre medietyper er mere afgørende faktorer, noterede Forrester.

RIAA har selskaber som Sony Music, Warner Music Group, EMI Group, BMG og Universal Music Group som de tungeste medlemmer - og den fremlagte rapport er udarbejdet af firmaet Hart Research.

- Vi har klare beviser for at download og kopiering af musik har en afgørende effekt på cd-salget, selvom jeg ikke vil argumentere for, at det er de eneste årsager, siger Geoff Garin, administrerende direktør for firmaet.

Rapporten kritiseres imidlertid for ikke at levere præcise forklaringer. Den noterer, at salget af tomme cd'er er steget kraftigt, men undersøgelsen har ikke set på, om folk har brændt musik til eget brug - hvilket er lovligt i USA - eller om de har fået miksede cd'er fra vennerne, skriver Wired.

RIAA har ifølge mange forbrugerorganisationer og digitale borgerrettighedsorganisationer som eksempelvis Electronic Frontier Foundation (EFF) altid været imod nye idéer inden for musik- og filmteknologien.

Faldende pladesalg blev på samme vis i 1978 forklaret ved kasettebåndenes stigende udbredelse, noterer netmagasinet.

Ligeledes blev filudvekslingstjenesten Napster brugt som årsag for blot to år siden.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialist i AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Product Data Insights Lead

    Københavnsområdet

    Forsvaret

    AI engineer til Forsvarets AI Center

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Full Stack Udvikler til Koncern IT i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S