DK Hostmaster taber co.dk i retten

Østre landsret har underkendt en kendelse fra fogedretten, der gav DIFO ret til at inddrage og administrere domænenavnet co.dk. Navnet ejes af Digital Marketing Support, der har indkøbt det for at sælge underdomæner. Med dommen er der udsigt til, at DK Hostmasters monopol bliver brudt.

Slut med domæne-monopolet. Østre landsret slår fast i en kendelse, at Digital Marketing Support har ret til at udbyde third level domains med endelsen co.dk i fri konkurrence med DK Hostmaster.

Striden drejede sig om, at DIFO og DK Hostmaster mente at have eneret på at udbyde officielle domænenavne, og ville overtage administrationen af co.dk domænet.

Årsågen var, at DIFO og DK Hostmaster ikke mente, at Digital Marketing Support overholdt reglerne for registrering og udbud af domænenavne.

Dommen slår fast, at DIFO og DK Hostmasters regler ikke er gældende for Digital marketing Support, fordi de ikke er medlem af DIFO. Det gør det muligt for Digital Marketing Support at fordele domæner efter ?først til mølle? princippet.

I første omgang gav fogedretten DIFO og DK Hostmaster medhold i, at de kunne nedlægge domænet co.dk, der ejedes af Digital Marketig Support. Denne kendelse har landsretten altså nu omstødt.

Fred til forretning

Domænet co.dk åbner mulighed for at sælge third-level domains, der er opbygget efter formen . Formen anvendes i mange større lande som England, Japan og New Zealand. Co står for "company". I disse lande har man typisk en enkelt myndighed, der varetager salg og registrering af domænenavne, det være sig top-level eller sub-level domæner.

Herhjemme har det indtil nu været DK Hostmaster, der har haft monopol på at sælge og registrere domænenavne. Det monopol ser nu ud til være brudt med dommen fra Østre Landsret.

Hos Digital Marketing Support er man glade for dommen.

- Det er klart, at vi er glade for dommen. Når man har kæmpet så længe, er det da rart at vinde, siger direktøren for Digital Marketing Support, Anani Voulé.

Han udtrykker et ønske om at kunne drive sin forretning i fred:

- Det betyder, at vi får fred for den problemstilling. Det har gjort det svært for os at sælge vores domæner, fordi kunderne ikke har haft vished for, om deres domæne ville blive nedlagt eller overtaget af DK Hostmaster eller DIFO. Jeg håber, at dommen vil give os fred til at drive vores forretning siger Anani Voulé.

DIFO ønsker ikke at kommentere sagen i dag. Forretningsfører Dan Christensen oplyser, at DIFO udsender en pressemeddelelse i tirsdag.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    SOS International

    Fagligt ambitiøs Scrum Master

    Midtjylland

    Evida

    Løsningsarkitekt

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland