Virgin tilbudt skandinavisk mobilselskab

Det britiske konglomerat Virgin, der er kontrolleret af Deutsche Telekom, overvejer at købe Telias finske mobilforretning som et brohoved til Skandinavien.

I dag kender danskerne kun Virgin for luftfartsselskabet med efternavnet Express, der flyver fra København til Bruxelles, men den omfangsrige koncern driver også et mobilselskab på det britiske hjemmemarked.

I mobilselskabet sidder Deutsche Telekoms mobilselskab, T-Mobile, dog for bordenden med en kontrollerende aktiepost, og derfor kan Virgin blive tyskernes genvej til det skandinaviske marked, hvor de i dag glimrer ved deres fravær.

Telia har nemlig opfordret Virgin til at komme med et bud på sit finske mobilselskab. Det er Telia tvunget til at sælge for at kunne fusionere med finske Sonera.

Den britiske avis Independent har talt med en analytiker, som anslår, at Telia kan få knap 750 millioner kroner for selskabet.

For Virgin Mobile vil der dog være tale om noget af et forretningsskift. Hidtil har selskabet nemlig koncentreret sig om at leje sig ind på andre mobilselskabers netværk, mens Telia har sine egne mobilantenner i Finland.

Ifølge den svenske avis Dagens Industri skal en mulig investering i Finland ses i sammenhæng med, at Virgin Mobile gerne vil indtage hele Skandinavien.

- Meget taler for det skandinaviske marked. Dels er det avanceret, dels behersker kunderne engelsk, hvilket gør det lettere for os at drive selskabet fra England, siger informationschef Steven Day til avisen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Statens IT

IT-projektleder hos Statens It

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef til Enterprise Arkitektur i Forsvaret på Østerbro

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS