Tirsdagens aviser om IT

Fiasko for hjemme-pc-ordning. Norske konsulenter klar til danske IT-opkøb. E-learning vokser langsommere.

Fiasko for hjemme-pc-ordning

Den nye hjemme-pc-ordning er slet ikke slået igennem på samme niveau, som regeringen havde forventet. Der er sat 100 millioner kroner af til ordningen i år, hvilket svarer til et salg på mindst 50.000 computere, men indtil nu er der kun solgt mellem 2.000 og 5.000 hjemme-pc?er. ?Hjemme-pc-ordningen er en salgsmæssig fiasko. Men man må ikke glemme, at det aldrig har været regeringens hensigt at lave en ordning som den gamle. Den nye ordning skulle ikke blive et personalegode, men skal fremme hjemmearbejdspladserne,? siger Anders Elbak fra analysebureauet IDC. Han oplyser, at flere store virksomheder er begyndt at interessere sig for ordningen og mener derfor, at salget de kommende 12 måneder vil blive større end 20.000 pc?er. Salgsdirektør Niels Appel, Microsoft, anslår derimod, at der vil blive solgt mellem 10.000 og 20.000 hjemme-pc?er det kommende år. (Erhvervsbladet)

Norske konsulenter klar til danske IT-opkøb

Norske Itera Consulting Group har sat et mindre tocifret millionbeløb af til at købe andre virksomheder op i Danmark. Herhjemme bygger Itera på webbureauet 3Enigheden-Snabel & Co., som selskabet købte i 2000. Nu skal de 30 danske medarbejdere have 70 nye kolleger allerede inden årets udgang. Itera er på jagt efter virksomheder med op til 40 medarbejdere, som driver en overskudsgivende forretning, har fokus på teknik og gerne henvender sig til et marked med vækstpotentiale. (Børsen)

E-learning vokser langsommere

Nedturen på hele IT-markedet rammer nu også et vækst-segmenterne ? e-learning. Analysebureaet IDC nedjusterer sit skøn over væksten på markedet for e-learning, som tidligere forventedes at vokse med 44 procent om året frem til 2006. ?Der er ikke tale om, at det tabte indhentes senere. Markedet udskydes simpelthen,? siger Mette Søeborg Ahorlu fra IDC. (Berlingske Tidende)

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    BI-koordinator / IT & administrativ support

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil