25 millioner til dansk datacenter

Det hollandske moderselskab har sløjfet gæld for 25 millioner kroner, som det danske datacenterselskab Interxion skyldte. Mange af konkurrenterne er lukket, så nu er det muligt at tjene penge på ydelserne.

Det hollandsk datacenterselskab Interxion har slået en streg over en gæld på 25 millioner kroner, som det danske datterselskab skyldte.

Dermed står det danske selskab rustet til at fortsætte konkurrencen på et marked, hvor konkurrenterne er bukket under en efter en. Mellem dem er en række teleselskaber, der er gået konkurs - eksempelvis KPNQwest/Ebone.

Den sløjfede gæld på 25 millioner kroner betyder, at hollænderne nu har skudt i alt 100 millioner kroner i Danmark.

Til gengæld har moderselskab selv fået yderligere omkring 150 millioner kroner af sine investorer. Det betyder, at selskabet fortsat er helt fri for gæld og derfor heller ikke døjer med tyngende rentebyrder.

Oprindelig var planen, at Interxion skulle investere 250 millioner kroner i at indrette en 12.000 kvadratmeter stor fabriksbygning i Ballerup til et topmoderne datacenter med højhastighedsforbindelser fra en række forskellige teleselskaber.

I praksis nåede kun 3000 kvadratmeter at blive indrettet, inden krisens omfang gik op for selskabet, som nu er sluppet af med huslejeforpligtelser på godt tre millioner kroner for halvdelen af bygningen.

Interxion tabte 65 millioner kroner i Danmark sidste år og omsatte beskedne 14 millioner kroner. Men selskabet har til gengæld også skåret sine omkostninger til, så det ifølge administrerende direktør Johnny Husen kan nøjes med en omsætning på omkring 20 millioner og give driftsoverskud ? vel at mærke før af- og nedskrivninger.

Hvad der skal til for at få overskud efter afskrivninger, vil han ikke ud med. Hele Interxion-koncernen skal have sorte tal på driften i begyndelsen af det nye år.

De mange konkurser i branchen har gavnet Interxion.

- Vi solgte med negativt dækningsbidrag i starten. Nu har vi ingen af den slags kunder tilbage, fastslår Johnny Husen.

Vil du vide mere om Interxion?
NewsScanner overvåger 300+ medier
Prøv gratis i 30 dage.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S