Invensys holder Baan Nordic oven vande

Baan fik et underskud på 35 millioner kroner sidste år. Men revisorerne tager forbehold for indtægter for 42,6 millioner kroner, der ikke kan dokumenteres ordentligt. Samtidig sikrer ejeren Invensys, at firmaet fortsat er i drift.

Regnskabsåret 2001 - 2002 var for ERP-leverandøren Baan Nordic nok et tumultarisk år. Virksomheden var igennem omfattende omstruktureringer, og det har sat sig præg på regnskabet.

Den 21. august fik Baan Nordic tilført 80 millioner kroner fra moderselskabet - automatiseringskoncernen Invensys - og de penge var nødvendige for at sikre Baans fortsatte drift i Norden. Det fremgår af det netop offentliggjorte regnskab.

Baan Nordic A/S Årsregnskab
Tusinde kroner2001/02 2000/01
(15 mdr.)
Bruttoresultat22.942160
Resultat af primær drift (EBIT)-34.152-73.770
Resultat før skat -36.929-73.858
Resultat-35.009-83.401
Egenkapital-77.864-42.855
Antal ansatte102112
Softwarehuset kom ud af regnskabsåret med en negativ egenkapital på 78 millioner kroner mod 42,6 millioner kroner året før. Med de 80 millioner kroner fulgte en erklæring fra Invensys International B.V. om, at koncernen vil sikre Baan Nordics likviditet fremover - et såkaldt "letter of support".

Det er også ekstra nødvendigt i lyset af de øvrige tal i regnskabet. Driftsunderskuddet blev på 34 millioner kroner mod et minus i forrige regnskabsår på 73 millioner kroner - for en periode der dækkede 15 måneder.

Usikkerhed om 42 millioner kroner

Baan Nordic oplyser ikke omsætning, men derimod bruttoresultat, som er et sammendrag af nettoomsætningen og "visse omkostningsposter".

Bruttoresultatet blev i 2001-2002 på 22,9 millioner kroner, men Baan Nordics bestyrelse noterer i regnskabet, at der er usikkerhed om beløbet.

I bruttoresultatet har Baan medregnet indtægter på i alt 42,6 millioner kroner for royalties og andre indtægter fra konfigurationssoftware. Imidlertid kan selskabet ikke dokumentere beløbets størrelse - og det er "derfor behæftet med væsentlige usikkerheder", som bestyrelsen selv skriver.

Den manglende dokumentation for millionindtægterne får derfor revisorerne fra Ernst & Young til at tage forbehold for den del af regnskab.

Imidlertid er revisorerne enige i, at Invensys' støtte-erklæring til Baan Nordic er tilstrækkeligt til at sikre Baans fortsatte drift.

Selv tror bestyrelsen på, at selskabet nok skal klare skærene - blandt andet med henvisning til, at omsætningen er steget i forhold til året før. Det er sket i et marked, hvor kunderne ellers har ændret fokus hen mod produkter, der giver et hurtigere afkast af investeringerne.

Selskabet skriver, at der i regnskabsåret i gennemsnit var ansat 102 medarbejdere. Nu er antallet af ansatte 50, da udviklingsafdelingen for CRM - det tidligere Beologic - er nedlagt i Danmark ved udgangen af september.

Fremover skal udviklingen af kundestyringssystemer foregå i USA, Holland og Indien.

Vil du vide mere om Baan og Invensys?
NewsScanner overvåger 300+ medier
Prøv gratis i 30 dage.

Annonce

Forsvarets Efterretningstjeneste

Network engineer - Routing & Switching

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Test Manager til Drift- og Støttesektionen ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse