Flere liv skal reddes med e-learning

Fonden Tryg i Danmark underviser i førstehjælp ved hjælp af e-learning på nettet. Ifølge IMS Learning, der har udviklet systemet, kan de give den første aha-oplevelse med e-learning.

Hvis du kører galt og kommer til skade, skal du ikke regne med, at de forbipasserende kan førstehjælp. Det har højst hver femte dansker lært.

Men det vil Tryg i Danmark rette op på. Derfor har det taget initiativ til Førstehjælpsugen, som foregår i denne uge. I dag blev Trygs nye site Redliv.dk lanceret. På det kan man se animationer, høre instruktioner og teste den livsvigtige viden.

- Vores analyser viser, at mange danskere synes, at de eksisterende førstehjælpskurser tager for lang tid. Derfor har vi udviklet hjemmesiden, som gør det muligt at indhente viden om livreddende førstehjælp uanset tid og sted, siger Ole Frahm, direktør i Tryg i Danmark.

Noget tyder på, at der er publikum til netundervisningen i at redde liv. For 67 procent af de danskere, der ikke har taget noget førstehjælpskursus, ville faktisk gerne lære det.

Det faglige indhold på Redliv.dk kommer fra et sted, hvor man hver dag ser ofre for ulykker: Rigshospitalets TraumeCenter.

Selve udviklingen af af den tekniske, designmæssige og pædagogiske side af Redliv.dk har e-learning-selskabet IMS Learning stået for.

Direktør i IMS Learning, Søren Sander, forestiller sig, at den computerbaserede førstehjælpsundervisning vil være med til at udbrede e-learning til menigmand.

- Jeg spår, at Redliv-programmet vil give mange danskere deres første aha-oplevelse med e-learning, siger han til Computerworld Online.

Tryg i Danmark er en selvstændig organisation under Tryg-paraplyen, der også rummer forsikringsselskabet af samme navn. Tryg i Danmark skal ikke tjene penge, men fremme sikkerhed og sundhed i Danmark

Relevant link:
Redliv.dk




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere