Ny forening vil bevare gamle computere

Den nye Dansk Datahistorisk Forening vil indsamle, restaurere og bevare gamle danske datainstallationer med henblik på at udstille dem på et museum.

Dansk Datahistorisk Forening er navnet på en ny forening, der vil arbejde for at bevare og udstille historiske danske dataindstallationer. Foreningen håber på at kunne rejse penge til Danmarks første datahistoriske museum.

Formanden, Jørgen O. Bjerregaard, er til daglig leder af Ballerup Egnsmuseum. Han er ikke i tvivl om, at der behov for at bevare de historiske datainstallationer:

- Det er vigtigt at bevare den danske historie på IT-området. Jeg tror helt klart, at det er noget, som interesserer folk, siger han.

Museum til 50 års jubilæum

Et af foreningens formål er at oprette et museum, som skal vise udviklingen i den danske datahistorie. Formanden håber på, at museet kan blive indrettet inden 13. februar 2008. Den dag har Danmarks første datamaskine, DASK, 50 års jubilæum.

- Vi ligger inde med dele af DASK, og vi håber på at kunne udstille dem på et nyt museum til den tid, siger Jørgen O. Bjerregaard.

Det var den daværende Regnecentralen, som stod bag DASK, der var bygget op omkring radiorør. Langt senere kom de første egentlige bordterminaler, blandt andet Piccoline, som de fleste danskere over tredive år vil huske fra deres skolegang.

Dansk Datahistorisk Forening har en pæn samling af Regnecentralens maskiner med tilhørende udstyr. Så et kommende museum vil kunne byde på en nostalgisk tur tilbage til skoletidens "skildpadde" ? en robot, som kunne programmeres til at lave geometriske tegninger ved hjælp af Piccoline-computeren og LOGO-programmeringssproget.

Vil udbrede veteranernes viden

Ud over at udstille og selve maskinerne vil foreningen bevare alt tilhørende materiale, såsom manualer, diagrammer og andre relevante dokumenter.

- Vi håber på at kunne vise, hvor stor forskel der er på den måde, man designer computere i dag, i forhold til tidligere, siger Jørgen O. Bjerregaard.

Han opfordrer folk, der vil være med til at bevare de historiske installationer, til at henvende sig til foreningen.

- Vi vil gerne i kontakt med folk, der har været med i "IT-stenalderen". Folk, der for eksempel har været med til at opsætte nogle af de første danske computersystemer, kan være med til at fortælle om, hvordan man gjorde i "gamle dage". De ligger inde med viden, som vi meget gerne vil være med til at bevare og udbrede, siger formanden for den datahistoriske forening.

Samtidig hører han gerne fra folk, der har gemt noget af deres gamle computerudstyr:

- Vi vil gerne indsamle så meget udstyr som muligt til de kommende udstillinger, siger han.

Dansk Datahistorisk Forening holdt stiftende generalforsamling i august. Alle interesserede kan optages i den nye forening. På nuværende tidspunkt tæller foreningen omkring 100 medlemmer.

Relevant link:

Besøg det virtuelle datamuseum

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

LB Forsikring

Digital delivery manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly