Intel-overskud skuffer analytikere

Trods et overskud på 5,8 milliarder kroner i seneste kvartal lykkedes det ikke Intel at leve op til analytikernes forventninger. Omsætningen er stort set uændret i forhold til samme kvartal sidste år.

Tirsdag meddelte Intel, at overskuddet i 3. kvartal blev mindre, end aktieanalytikerne havde forventet. Omsætningen var på 49 milliarder kroner, eller stort set det samme som i 3. kvartal sidste år. Det gav et overskud på 5,8 milliarder kroner, 17 procent højere end sidste år.

Overskuddet svarer til 11 cents per aktie. Analytikerne havde gennemsnitligt sat næsen op efter 13 cents per aktie, selv om Intel har formået at banke indtjeningen ti procent i vejret i forhold til andet kvartal.

Intel har oplevet et øget salg i 3. kvartal, men fordi prisen på firmaets produkter samtidig er faldet, har det ikke betydet det store løft i indtjeningen.

Omsætningen inden for trådløse produkter er steget. Intels Wireless-division solgte for 4,4 milliarder kroner i tredje kvartal mod 3,8 milliarder kroner i det samme kvartal sidste år.

Men det øgede salg på det trådløse område er blevet spist op af tab i kummunikations-division, der gik ned til en omsætning på 3,7 milliarder kroner. I tredje kvartal sidste år solgte Intel kommunikationsprodukter for 4,4 milliarder kroner.

Både wireless og kummunikation meddelte, at de havde tabt penge i 3. kvartal. Kun Intels hovedområde, afdelingen for udvikling og salg af mikroprocessorer, fik overskud.

Intel forventer, at omsætningen i 4. kvartal vil ligge på omtrent samme niveau - mellem 49 og 52 milliarder kroner.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job