AOL blokerer for Telia-mail

Verdens største internetudbuder, AOL, har i en uge blokeret for e-mail, der kommer fra domænet telia.com. Det svenske teleselskab kender ikke grunden, for AOL svarer ikke på henvendelser fra svenskerne.

Telia-kunder, der har forsøgt at sende en mail til AOL-kunder i den sidste uges tid, er blevet skuffede. AOL har nemlig blokeret for mails, der kommer fra domænet telia.com. Telia forstår ikke, hvad der sker, for AOL har endnu ikke svaret på Telias henvendelser. Det skriver Computer Sweden.

Mange af Telias kunder har mailadresser, der slutter på telia.com. Når en e-mail fra det domæne bliver sendt til AOL, returnerer verdens største internetudbyder den bare. Det har nu stået på i lidt over en uge.

- Vi ved, at der er spærret for mail fra telia.com, det ligger fast. Vi kontaktede selvfølgelig AOL med det samme for at få en forklaring, men den er ikke kommet endnu, siger Jan Sjöberg, pressechef hos Telias svenske internetoperatør E-bolaget.

Samtidig fortæller han, at han ikke har overblik over, hvor mange af kunderne der er ramt.

En teori går ud på, at der er blevet sendt spam-mail via Telias netværk, og at amerikanerne derfor har lukket af for Telia-adresserne.

- Det kan sagtens være. Det er jo et af det spørgsmål, som vi gerne ville have svar på fra AOL. Vi har tidligere fået at vide, at vi kunne vente svar fra dem onsdag, men nu viser det sig, at vi først kan forvente at få svar torsdag, siger Jan Sjöberg.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S