26 millioner til Minolta i Danmark

2001 resulterede i et nyt underskud for Minolta Danmark, da omsætningen faldt som følge af den generelle økonomiske afmatning. Det tyske moderselskab måtte træde til og konvertere gæld for 26 millioner kroner til aktiekapital.

- Meget utilfredsstillende, lyder Minolta Danmarks bestyrelses bedømmelse af regnskabet for 2001 og det samlede resultat.

Leverandøren af kopi-, print- og faxmaskiner og systemer til dokumenthåndtering blev ramt af et sløjt økonomisk miljø og efterdønningerne af 11. september. Ifølge Minolta reducerede de det samlede salg af kopimaskiner i Danmark med 27 procent sidste år.

Minoltas egen omsætning dykkede 25 millioner kroner og landede 340 millioner kroner. Det gav et underskud på 18 millioner kroner mod et minus på 17 millioner kroner året før.

Undervejs har Minolta Danmark ellers reduceret driftsomkostningerne og afskediget medarbejdere. Men det kommende år byder ifølge beretningen fra bestyrelsen på flere ændringer, der kan nedbringe de løbende omkostninger med et "tocifret millionbeløb".

Minolta opgiver de løvende omkostninger i 2001 til 166 millioner kroner mod 182 millioner kroner året før.

26 mio. kr. fra moderselskab

Ved udgangen af det forrige regnskabsår var egenkapitalen negativ med fire millioner kroner. Nu er den positiv med 3,6 millioner kroner.

Minolta Danmark A/S Årsregnskab
Millioner kroner2001/022000/01
Omsætning340,0365,8
Resultat før renter mv.-15,5-15,1
Resultat før skat -18,4-17,3
Resultat-18.4-17,3
Egenkapital3,5-4,0
Antal ansatte270304

Det skyldes en hjælpende hånd fra det tyske moderselskab, der har konverteret gæld for 26 millioner kroner til aktiekapital.

Sammen med de bebudede besparelser på omkostningerne giver det ifølge bestyrelsen selskabet et så godt "kapitalberedskab", at Minolta Danmark forventer et overskud for indeværende regnskabsår.

I beretningen skriver bestyrelsen da også, at Minoltas serviceforretning har kunnet noteret en stigende omsætning - og det samme gør sig gældende for printersalget.

Minolta venter sig meget af sine nye farvemaskiner - både printere og farvekopimaskiner - og sammen med salget af IT-løsninger forventer selskabet, at det vil være vækstområderne fremover.

Vil du vide mere om Minolta?
NewsScanner overvåger 300+ medier
Prøv gratis i 30 dage.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere