Sikkerhedspakker fra Adobe og Microsoft på vej

Adobe og Microsoft varsler opdateringer til en stribe af de meste anvendte software-produkter i verden.

Artikel top billede

Adobe og Microsoft har synkront udsendt varsler om, at de vil frigive vigtige opdateringer i morgen, tirsdag den 13. september.

Software-giganten fra Redmond har fem vigtige opdateringer i sin pakke, som lukker 15 forskellige svagheder i firmaets produkter.

Microsoft opdaterer regelmæssigt hver anden tirsdag i hver måned.

Adobe følger med

Adobe har ligeledes samlet en sikkerhedspakke, der sendes afsted i forbindelse med tirsdagsopdateringerne fra Microsoft.

Den rummer opdateringer til Adobe Reader og Acrobat x(10.1) og tidligere udgaver til både Windows og Macintosh.

Pakken lukker flere kritiske huller.

Der er yderligere oplysninger på Adobes webside.

Adobe er ligeledes ved at fjerne certifikater, der er udstedt af DigiNotar, fra listen over godkendte udstedere.

Den hollandske certifikat-udsteder DigiNotar blev i midten af juli hacket og mistede i den forbindelse herredømmet over rod-certifikater, som nu udnyttes af net-kriminelle.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S