Knas med to it-aftaler i milliardklassen hos SKI

SKI ser sig nødsaget til at udskyde svarfristen for indgivelse af bud på to kæmpe aftaler om servere og pc'er.

Artikel top billede

Den offentlige indkøbsorganisation SKI vælger at udskyde fristen for indlevering af bud på to milliard-aftaler om levering af servere og pc'er.

Fristen flyttes fra 20. september til 4. oktober 2011 for begge aftalers vedkommende.

Der er tale om rammeaftale 02.03 om Servere og Storage. SKI vurderer, at denne aftales værdi samlet vil løbe op i en milliard kroner inklusive moms.

Den anden aftale er rammeaftale 02.02 om indkøb af computere i form af bærbare, tablets, stationære og tilbehør. Pc-aftalen forventer SKI vil have en værdi på
1,5 milliarder kroner.

Skyldes procedurefejl

Administrerende direktør Signe Lynggaard Madsen fra SKI forklarer, at der tale om "en proceduremæssig præcisering".

"Det er almindelig udbudspraksis, at der kan laves mindre præciseringer i forbindelse med spørgsmål/svar-perioden," siger hun.

Hun fortæller, at SKI har valgt at udsende rettelser til dokumenterne og har samtidig valgt at give alle leverandører en fristforlængelse på to uger.

"En fristforlængelse på to uger havde formentlig ikke været nødvendigt rent juridisk, men vi har valgt den for at sikre, at alle kan tage højde for præciseringen," siger hun.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Dansk erhvervsliv er en del af frontlinjen

    Digitalt forsvar handler ikke blot om det militære men om at beskytte civilsamfundets funktion, påpeger Thomas Nissen i Dansk Erhverv.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S