Sådan står NemID i vejen for digitaliseringen

KL kan ikke garantere kommunerne, at de kan beholde deres eksisterende it-løsninger. NemID splitter vandene.

Artikel top billede

Læs også:
Datatilsynet: Vi ændrer ikke NemID-forbud lige nu

Stor-kommune trodser Datatilsynet om NemID

Datatilsynet stopper kommunernes NemID-login

Kommune-krav: Vi vil kunne bruge NemID på jobbet

KL (Kommunernes Landsforening) er parat til at tage Datatilsynets afgørelse om de ansattes NemID-login op til debat.

Datatilsynet afgjorde den 31. august, at medarbejdere i landets kommuner ikke må anvende deres personlige NemID som login på arbejdspladsens it-systemer.

Det har stor betydning i kommuner som Gentofte og Odense, der har bygget dele af infrastrukturen op omkring netop denne login-procedure.

Derfor har flere af de berørte kommuner henvendt sig til KL for at få omgjort Datatilsynets beslutning.

Det var ellers Kommunernes Landsforening, der i midten af juni bad Datatilsynet om en udtalelse vedrørende det forhold, at flere kommuner stiller krav om, at kommunens medarbejdere skal anvende deres personlige NemID som en del af kommunens login-procedure.

Men nu er KL altså parat til at finde en løsning på de konkrete problemer, som kommunerne står med.

"Vi vil gerne have beskrevet de enkelte løsninger i kommunerne. Herefter vil vi så rette en samlet henvendelse til Datatilsynet," siger Charlotte Munksgaard, som er chefkonsulent i KL's center for borgerbetjening og it-politik.

"Hvis kommunerne mener, at de har it-løsninger, der fungerer, og som ikke er berørt af de hensyn, som Datatilsynet peger på, så må vi tage en snak med Datatilsynet om det."

Langsom erhvervs-udgave af NemID

Charlotte Munksgaard peger på, at en forsinket NemID til erhvervslivet er en af grundene til problemerne.

"Jeg havde gerne set, at der var en erhvervs-NemID, som vi kunne stille som alternativ til kommunernes nuværende login-løsninger, men den er blevet forsinket. Det er ærgerligt, at NemID Erhverv har været så længe undervejs," siger hun.

Chefkonsulenten kan dog ikke garantere, at Odense, Gentofte og de øvrige berørte kommuner kan få lov til at beholde deres it-løsninger, der bruger NemID.

"KL kan ikke bestemme, om afgørelsen bliver ændret," siger Charlotte Munksgaard.

Den afgørelse er alene op til Datatilsynet.

KL har ikke indkaldt til møde med Datatilsynet endnu, men den indkaldelse er lige på trapperne, lyder det fra KL.

Læs også:
Datatilsynet: Vi ændrer ikke NemID-forbud lige nu

Stor-kommune trodser Datatilsynet om NemID

Datatilsynet stopper kommunernes NemID-login

Kommune-krav: Vi vil kunne bruge NemID på jobbet

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job