Bagmandspolitiet bør kigge på CSC's regnskabsrod

Bagmandspolitiet bør se nærmere på mistanken om "regnskabsmanipulation" hos CSC, der har måttet nedskrive regnskabet med 200 millioner kroner, mener jura-professor.

Artikel top billede

CSC i Danmark har netop aflagt regnskab til de danske myndigheder, hvoraf det fremgår, at selskabet har "... mistanke om regnskabsmanipulation udført af tidligere ansatte", der har tvunget selskabet ud i reguleringer af sidste års bundlinje med cirka 200 millioner kroner.

Samtidig er det amerikanske børstilsyn, SEC, gået ind i sagen.

Ifølge professor Lars Bo Langsted fra Juridisk Institut på Aalborg Universitet vil det være oplagt for SØK, bedre kendt som Bagmandspolitiet, at kigge nærmere på mistanken.

"Når SEC opdager noget, der ligner ulovligheder i Danmark, ville jeg være overrasket, hvis de ikke kontakter Bagmandspolitiet eller andre danske myndigheder," siger han.

Professoren henviser til, at samarbejdet mellem myndigheder på tværs af landegrænser i dag er meget mere udbredt end tidligere.

Styrelse bør kontakte Bagmandspolitiet

Alene det faktum, at oplysningen om mistanke om regnskabsfusk fremgår af et regnskab, der er afleveret til Erhvervs- og Selskabsstyrelsen, ikke er nok til, at de danske myndigheder per automatik griber ind og undersøger mistanken nærmere.

"For Erhvervs- og Selskabsstyrelsen læser faktisk ikke alle regnskaber, men tager kun stikprøver," fortæller Lars Bo Langsted.

Professoren peger dog på, at hvis styrelsen læser CSC-regnskabet, hvor mistanken om regnskabsmanipulation for et tre-cifrede millionbeløb, står beskrevet, så vil de utvivlsomt kontakte Bagmandspolitiet.

"Ellers vil jeg blive meget overrasket," siger han.

Selvom ingen personer direkte er løbet med omkring 200 millioner kroner, så er der tale om en alvorlig mistanke. For ordet "regnskabsmanipulation" bruges ifølge professoren nemlig i revisorkredse kun, når der vitterligt er mistanke om, at noget ulovligt er foregået.

"Et nærliggende motiv i den her type sager kan være, at man har villet påvirke resultatslønninger eller bonusser," mener Lars Bo Langsted.

Han erklærer sig dermed enig med professor Claus Holm fra Aarhus Universitet, der tidligere har forklaret lidt om de mulige motiver for fusk af denne type.

CSC Danmark har ikke  overfor Computerworld ønsket at kommentere denne artikel:

"Ledelsen i Danmark har ikke nogen kommentarer, så længe sagen kører," oplyser firmaet gennem sit eksterne PR-bureau.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til WAN, Routing og Switching

Nordjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job