Blåt stempel til sikkerheden i Windows 2000

Windows 2000 har bestået alle test i forbindelse med en sikkerhedsgodkendelse fra Common Criteria, der accepteres i 15 lande.

Common Criteria har sikkerhedsgodkendt Windows 2000-operativsystemet. Windows 2000 har bestået alle de test, som ligger til grund for sikkerhedsgodkendelsen.

Common Criteria er en international certificeringsorganisation, der anerkendes i 15 lande. Organisationen har softwarelaboratorier i de 15 lande og samarbejder med det amerikanske forsvarsministerium.

Microsoft var ikke sene til at understrege vigtigheden af godkendelsen.

- Det har taget næsten 3 år og kostet millioner af dollar at få godkendelsen. Det er et bevis på Microsofts reelle ønske om en højere sikkerhed, sagde vicedirektør Craig Mundie til Cnet.

Godkendelsen kan gøre det nemmere for Microsoft at sælge operativsystemet til offentlige institutioner i de 15 lande, som anerkender standarden. Danmark er dog ikke iblandt dem.

Common Criteria baserer sig på et sæt specifikationer, som er fastsat af det amerikanske forsvarsministerium. Specifikationerne er kendt som "the orange book".

Standarden giver dog ingen garanti for, at Windows 2000 er fri for softwarefejl. Det eneste, der garanteres, er, at udvikling og support overholder et bestemt niveau af sikkerhed.

Windows 2000 blev godkendt på niveau 4, hvilket ifølge Common Criteria, betyder operativsystemet er "metodisk designet, testet og gennemgået".

Niveau 4 er det højeste, der kan tildeles af et kommercielt, civilt laboratorium. De højeste niveauer 5, 6 og 7 kan kun tildeles af regeringskontrollerede softwarelaboratorier.

- Selv om certifikationen ikke er en garanti, er den stadig anvendelig. Det er den mest meningsfyldte test, der findes. Det er ikke en gennemgang af koden linie for linie, men et bevis på, at sikkerhedsfunktionerne virker og ikke kan brydes, sagde John Pescatore, der er leder af analysefirmaet Gartners afdeling for internetsikkerhed.

Selv om godkendelsen er en fjer i hatten for Microsoft, betyder det ikke nødvendigvis at Windows 2000 er bedre, eller mere sikkert end andre styresystemer:

- De fleste operativsystemer i dag vil kunne overholde Common Criteria-standarden, sagde John Pescatore til Cnet.

Næste punkt på programmet for Microsoft er at opnå den samme godkendelse for Windows XP, og den kommende serverplatform, .Net server 2003. Microsoft håber, at godkendelsen vil komme igennem væsentligt hurtigere denne gang.

Relevant link:

Læs mere om Common Criteria på organisationens hjemmeside.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S