SAS identificerer med stemmeaftryk

IT-virksomhederne Scandinavian IT Group og Voice Provider har udviklet et system til identifikation af personer ud fra deres stemme. Det skal i brug, når de ansatte i SAS får udleveret deres adgangskode.

De fleste computerbrugere skal huske på adskillige kodeord i løbet af en dag. Det gælder blandt andet på deres arbejde, hvor hukommelsen somme tider svigter.

Det problem kender IT-folkene til i flyselskabet SAS, hvor medarbejderne af og til glemmer deres kodeord. Da medarbejderne skal tælles i mange tusinder, er det tidskrævende at finde et nyt kodeord til de glemsomme.

SAS' eget IT-selskab, Scandinavian IT Group med 1.300 ansatte, tager sig af 200.000 IT-supportopgaver i løbet af et år. En del af dem drejer sig om kodeord.

Derfor har IT-selskabet og softwareselskabet Voice Provider udviklet et system til SAS, hvor de ansatte kan blive identificeret via deres stemme alene.

Det er billigere og hurtigere end det nuværende system, da medarbejderne blot skal ringe til en onlinetjeneste, hvor stemmen bliver analyseret og sammenlignet med stemmeaftryk i en database.

Når stemmeaftrykket er godkendt, fremstiller systemet blot et nyt kodeord til den ansatte. Ud over at det er billigt, mener SAS, at det forbedrer sikkerheden i selskabet.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S