Danware nedjusterer kraftigt

Da et internationalt økonomisk opsving er udeblevet, må softwarevirksomheden Danware nedjustere sine forventninger til omsætning for hele året kraftigt.

Det går ikke så hurtigt opad med salgskurverne, som producenten af fjernstyringssoftware Danware håbede på for blot få måneder siden.

Selskabet opnåede i 2001 en omsætning på 100 millioner kroner, og målet for i år blev mellem 115 og 125 millioner kroner. Det forudsatte imidlertid et begyndende økonomisk opsving på det internationale marked, hvor 91 procent af virksomhedens salg finder sted.

Det har ikke været tilfældet, oplyser Danware i sin rapport for tredie kvartal, der sluttede med udgangen af september.

Derfor hedder forventningen et salg for hele året på mellem 95 og 105 millioner kroner og dermed på linie med sidste års salg. Væksten i omsætningen i tredie kvartal har også været lav med fem procent til 22 millioner kroner.

For årets første ni måneder blev omsætningen på 75,5 millioner kroner - ligeledes en vækst på fem procent.

Selskabets kerneprodukt, fjernstyringsværktøjet NetOp Remote Control solgte 11 procent mere i de ni første måneder af året - og isoleret 12 procent mere i tredie kvartal. Det er tilfredsstillende noterer bestyrelsen i sin meddelelse.

Til gengæld er salget af Danwares værktøj til undervisningsverdenen, NetOp School faldet med 11 procent i årets første ni måneder.

Læses lige nu

    Annonce

    Scan Global Logistics

    PMO Project Manager

    Københavnsområdet

    Collectia A/S

    Cyber Security Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S