IBM vil leje forskere ud

Verdens største private IT-forskningsenhed i IBM med 3.000 forskere skal selv til direkte at tjene penge. IBM lancerer onsdag en ny forretning, kaldet On Demand Innovation Services, hvor private virksomheder kan leje forskerne.

Det er synd og skam at lade nogle af klodens skarpeste hjerner inden for IT-forskning gå rundt og udelukkende pusle med frontforskning i IBM.

Sådan tænker IBM øjensynligt selv og præsenterer onsdag en ny forretningsenhed, der populært sagt vil leje forskernes viden ud til erhvervslivet.

Den nye forretning udspringer af IBM's forskningsenhed med 3.000 forskere - og dermed den største i IT-industrien. Den får navnet On Demand Innovation Services (ODIS). Det skriver Financial Times.

Virksomheder skal kunne leje forskere til at bruge deres avancerede matematiske modeller til eksempelvis at afprøve forskellige scenarier for en forretningsplan, som kunden er i færd med at udvikle.

Som direktør i IBM Research Paul Horn siger til avisen:

- Forskningen i IT og de problemer, som forskerne skal løse, vil ændre sig radikalt i de kommende år, siger han om baggrunden for det kommende tilbud.

IBM vil investere 7,5 milliarder kroner i den nye forretning over de kommende tre år.

Selskabet vil bruge modellen fra sin servicedivision, IBM Global Services, der er ved at blive udvidet med det tilkøbte PwC Consulting - og som alene står for 45 procent af virksomhedens omsætning.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS