DK Hostmaster slipper for fogedforbud

Webselskabet Søg A/S har tabt en sag ved fogedretten mod DK Hostmaster. Sagen drejer sig om hostmasters ret til at suspendere, slette og låse domænenavne, hvis indehaveren ikke betaler sin regning.

Det lykkedes ikke webselskabet Søg A/S at få nedlagt fogedforbud imod, at DK Hostmaster låser, suspenderer eller sletter domænenavne, der ender på .dk.

Søg A/S havde anlagt en fogedsag, fordi selskabet ikke ville betale regningen for sine domæner til DK Hostmaster. Med betalingen tvinges kunderne nemlig til at anerkende DK Hostmasters regelsæt.

I stedet for at betale har Søg A/S deponeret pengene i henhold til deponeringsloven, og dermed er regningen juridisk set betalt. Der verserer en sag om dette ved Sø ? og Handelsretten, og den kommer for retten til marts.

DK Hostmaster har under fogedsagen lovet, at det ikke vil suspendere eller slette Søg A/S? domæner, så længe deponeringssagen verserer. Det erklærer direktøren for Søg A/S, Jesper Søgaard, sig tilfreds med.

Han havde ellers sat næsen op efter at få nedlagt et fogedforbud mod sletning eller suspension, men retten finder, at det ikke er nødvendigt, netop fordi DK Hostmaster lover ikke at røre ved domænerne, så længe deponeringssagen verserer.

- Vi har fået en af de ting vi kom efter, nemlig en garanti for at DK Hostmaster ikke suspenderer eller sletter vores domæner, så længe deponeringssagen verserer, siger Jesper Søgaard.

Den sidste påstand er, at der skal nedlægges forbud mod, at DK Hostmaster kan låse domænerne, så ejeren ikke kan overdrage eller sælge dem. Men det afviste fogedretten også.

Samtidig er Søg A/S dømt til at betale sagsomkostninger til DK Hostmaster på i alt 9000 kroner.

Østre landsret har ellers tidligere stadfæstet en fogedkendelse, der underkender DK Hostmasters praksis på dette område, og sætter spørgsmålstegn ved DK Hostmasters regelsæt. Det skete i en sag om domænet co.dk. DK Hostmaster har søgt om, at måtte føre denne sag til Højesteret. Der er endnu ikke givet svar fra procesbevillingsnævnet, om DK Hostmaster får lov til dette.

Under alle omstændigheder skal fogedkendelsen i co.dk-sagen igennem en såkaldt justifikationssag ved Sø- og Handelsretten før kendelsen er endelig. Denne sag er endnu ikke berammet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job