TDC Forlag og IDG vælger Ewire

Mikrobetalingssystemet Ewire taler om et gennembrud i konkurrencen med Valus og CoinClick, efter TDC Forlag og IDG, selskabet bag Computerworld, er blevet kunder.

Både TDC Forlag og IDG, der står bag Computerworld Online, er blevet kunder hos det danske selskab Ewire, der udbyder mikrobetalinger på internet.

TDC er ellers medejer af det konkurrerende system CoinClick, mens Computerworld Onlines brancheorganisation, FDIM, står bag den anden konkurrent, norske Valus.

Nis Brandt, produktchef i TDC Forlag, føler dog ikke, at valget af mikrobetalingssystem har været svært. Han fremhæver, at Ewire "er det billigste alternativ til netbetaling" og betegner systemet som "fleksibelt og nemt at have med at gøre".

TDC Forlag har i første omgang sat Ewire i drift på selskabets auktionswebsted, www.netauktion.dk. Nis Brandt siger dog, at det er oplagt at integrere systemet med De Gule Sider på internet.

IDG Online har allerede sat Ewire i drift på en tre betalingstjenester, brugtmarkedet Papkassen.dk, nyhedsovervågningen Newsscanner og analyser fra IDC. Senere bliver det også muligt at betale med Ewire på IT-forummet Eksperten.dk.

- For os i Ewire er det lidt et gennembrud. Med TDC Forlags og IDG's beslutninger om at implementere Ewire har vi forhåbentlig tydeliggjort for alle, at Ewire er kommet for at blive, og at systemet er konkurrencedygtigt, siger partner Lasse Rungholm.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Exchange driftskonsulenter

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S