Nyt råd for IT-sikkerhed udpeget

Videnskabsminister Helge Sander har udpeget medlemmerne af det nye "Rådet for it-sikkerhed". Det erstatter det tidligere IT-sikkerhedsråd, men får flere beføjelser.

Videnskabsminister Helge Sander har udpeget otte medlemmer til det nydannede "Rådet for it-sikkerhed", der skal sortere under det nye nationale kompetencecenter for it-sikkerhed.

Rådet får udvidede beføjelser i forhold til IT-sikkerhedsrådet, som det erstatter.

Rådets medlemmer:
Allan Fischer-Madsen, partner, Devoteam Fischer & Lorenz (formand)
Janne Glæsel, Advokat, partner,Bech-Bruun Dragsted (næstformand)
Per Buchwaldt, Koncern it-chef, Carl Bro Gruppen
Martin von Haller Grønbæk, Advokat, Advokatfirmaet von Haller
Birgit Hansen, It-chef, Statens Arkiver
Carsten Heilbuth, Statsautoriseret revisor, partner, KPMG
Adser Leick, Global IT Security Manager, LEGO Company
Estrid Oxlund, Kommunaldirektør, Holstebro Kommune
- Det afgørende for mig har været at sikre, at det nye råd får gennemslagskraft, så vi får sat it-sikkerhed højere på dagsordenen, skriver videnskabsminister Helge Sander i en pressemeddelelse om rådets sammensætning.

Men hvor det tidligere it-sikkerhedsråd ikke havde nogen egentlige beføjelser til andet end at rådgive og anbefale, bliver opgaverne for det nye råd mere konkrete.

Ifølge pressemeddelelsen skal det nye råd blandt andet sørge for kampagner om it-sikkerhed og fastsætte nationale standarder for it-sikkerhed.

En anden opgave for det nye råd bliver at rådgive den offentlige sektor.

- I den offentlige sektor er der også behov for at fokusere på sikkerheden i lyset af den 11. september og det nye trusselsbillede. Nye tal fra Danmarks Statistik viser, at it-sikkerhedsproblemerne stadig er for store, og her skal det nye råd og kompetencecenter være en aktiv spiller, skriver ministeren i pressemeddelelsen.

Det nye råd begynder sit virke 1. januar 2003.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S