Nye domænenavne på vej

ICANN vil i det nye år introducere en række begrænsede domæner i stil med .edu og .museum. De nye navne bliver ikke åbne for hvem som helst, men vil rette sig mod for eksempel sundhedsvæsnet.

Den internationale organisation ICAAN (The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers), der bestemmer over de internationale topdomæner som .net og .com, meddelte søndag, at den planlægger at introducere en række nye topdomæner i det kommende år.

De nye domæner vil dog ikke være tilgængelige for privatpersoner, men vil rette sig mod for eksempel sundhedsvæsnet. Det skriver Reuters.

Antallet af nye domæner og deres navne bliver vedtaget i begyndelsen af det nye år.

De nye domæner vil følge reglerne for "begrænsede" domæner som .edu og .museum, der, som navnene antyder, kun kan bruges af uddannelsesinstitutioner og museer.

Blandt andet er der et domænenavn til sundhedsvæsenet i støbeskeen.

ICAAN?s præsident Stuart Lynn siger, at organisationen har bestemt sig for begrænsede navne, fordi de kan komme i brug hurtigere. Samtidig finder han det usandsynligt, at de nye domæner vil blive mål for navnepirater.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S