E-boks kun til Windows-brugere

Den digitale rudekuvert, E-Boks, kan i praksis kun anvendes af Windows-brugere. Kun ganske få Mac-folk kan få adgang og har ingen garanti for, at systemet fungerer. Linux-folket er helt udelukket. E-Boks vil nemlig kun udvikle der, hvor der er størst behov.

Den digitale rudekuvert, E-Boks, kan i praksis kun anvendes af Windows-brugere. E-Boks understøtter nemlig kun browserne Internet Explorer og Netscape.

E-Boks vil samtidig ikke garantere Mac-folk, at systemet fungerer i MacOS, mens Linux-folket er helt udelukket.

KMD - der står bag E-Boks - tilstræber at overholde den såkaldte W3C-standardisering, der har til formål at standardisere programmeringen af hjemmesider og browsere så siderne vises ens - uanset browsertype.

- Og Internet Explorer og Netscape er de eneste browsere, der overholder W3C-standarden. I det omfang at andre browsere kommer i overensstemmelse med W3C, vil vi også understøtte dem, siger vicedirektør i KMD, Jon Johnsen.

Langt fra ord til handling

Noget tyder dog på, at der er langt fra ord til handling. E-Boks anbefaler nemlig, at man bruger bestemte versioner af Internet Explorer eller Netscape. Den nyeste version af Netscape kan slet ikke bruges.

MacOS understøttes kun i en enkelt version og kun med Internet Explorer. E-Boks vil dog ikke garantere, at det kører ordentligt og understreger ovenikøbet på sit websted, at der "generelt kan opstå funktionsfejl ved anvendelse af MacOS".

- Det er dog et problem, som vi er ved at løse, siger Jon Johnsen fra KMD

Ikke for Linux

Begrænsningen undrer IT-konsulent Niels Bjerre, der driver et konsulentfirma på Bornholm. Han skiftede for nylig til styresystemet Linux. Da han herefter ville åbne sin E-boks for at læse post fra Nexø Kommune, kunne det ikke lade sig gøre.

- Jeg syntes, at det er forkasteligt, at et offentligt projekt ikke er baseret på åbne standarder. Jeg mener, at E-Boks er med til at understøtte Microsofts monopol på browsermarkedet, siger han.

Niels Bjerre har forsøgt at afmelde sig tjenesten igen, men det kan ikke lade sig gøre med hans nuværende Mozilla-browser.

- Det er enormt ærgerligt, at jeg ikke kan anvende E-Boks under Linux. Ideen er jo god, men den er ikke særligt meget værd, hvis den reelt ikke kan bruges af andre end Windows-brugere, siger han.

Nok med IE og Netscape

Salgschef i E-Boks Freddy Christiansen mener, at det foreløbigt er nok at understøtte Internet Explorer og Netscape:

- Vi er nødt til at holde fast i det som er mest brugbart, og i øjeblikket er det Internet Explorer og Netscape. Vi kan jo se på statistikkerne, at det er de to browsere, som de fleste mennesker anvender. Med de to browsere når vi ud til mere end 95 procent af de danske netbrugere, siger Freddy Christiansen.

Han peger dog på, at E-Boks vil blive videreudviklet, hvis der kommer stærk efterspørgsel på andre browsere.

- Vi har den faste politik, at vi leverer det, som som markedet efterspørger. Vi har ingen interesse i at træde brugere af andre systemer under fode. Vi er villige til at bevæge os, men i øjeblikket satser vi på det mest sikre, siger Freddy Christiansen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S