Julehandel giver overskud til Palm

Palm, der fremstiller håndholdte computere, har haft overskud i seneste kvartal på grund af stor interesse for to nye modeller, som er solgt i massivt antal til julehandlen.

De to nye PDA?er fra Palm, Tungsten og Zire, er blevet så godt modtaget, at de har været med til at vende et underskud til overskud for verdens største producent af håndholdte computere, skriver Reuters.

25 millioner kroner har Palm i overskud i det kvartal, der sluttede 29. november. På det tidspunkt havde forhandlerne bestilt de PDA'er fra selskabet, som kom ud i butikkerne til julesalget.

Resultatet er en væsentlig forbedring i forhold til samme kvartal sidste år, da underskuddet var på 184 millioner kroner.

Det er primært et godt julesalg, der kan tage æren for fremgangen i Palm. To nye modeller fra firmaet - Zire, der herhjemme kan købes til knap 1000 kroner, og high-end-modellen Tungsten - står bag selskabets fremgang. De to nye modeller tegner sig for 44 procent af det samlede salg.

- Forhandlerne har tydeligvis været begejstrede for Tungsten og Zire, og det har resulteret i et pænt salg i perioden, siger analytiker Paul Sagawa fra Sanford C. Bernstein til Reuters.

Palms kvartalsomsætning blev 1,9 milliarder kroner mod 2.1 milliarder kroner i samme kvartal sidste år. Palm har sænket omkostningerne med 217 millioner kroner siden sidste år og kunne derfor præstere overskud, selv om omsætning faldt.

Palm forventer en lille nedgang i salget i indeværende kvartal, hvilket skyldes sæsonudsving.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere