Sander: OK at give TDC's priser fri

Videnskabsminister Helge Sander er indstillet på at give TDC's priser fri, men tør ikke love, at det vil give lavere priser. Han er dog blevet enig med de øvrige partier om at vente på en redegørelse fra Telestyrelsen om konkurrencen på det danske telemarked.

For første gang melder videnskabsminister Helge Sander (V) klart ud, at han er positivt stemt over for at give TDC's fastnetpriser fri.

Det kommer dog ikke til at ske lige med det samme.

Ministeren har nemlig lovet den brede kreds af partier, som står bag den danske telepolitik, at han vil vente på en rapport fra IT- og Telestyrelsen, der skal være klar til maj.

Her skal styrelsen redegøre for konkurrencen på det danske telemarked.

Sjældent enig branche

Helge Sander påpeger, at når rapporten kommer til maj, er der stadig tid til at ændre loven og give TDC's priser fri, inden Folketinget går på sommerferie - hvis vel at mærke politikerne finder det nødvendigt.

Selv er Helge Sander ikke i tvivl.

- For en gangs skyld har en enig kreds af teleselskaber med TDC i spidsen henvendt sig til os med et fælles ønske, og det er jeg indstillet på at gøre brug af, siger ministeren til Computerworld Online.

Han har derfor på et møde forleden foreslået de øvrige partiers ordførere at give TDC's priser fri - dog sådan at der er mulighed for at tjekke prisudviklingen allerede efter et år.

Prisfald på fire procent

På den anden side anerkendte Helge Sander på mødet argumenter fra blandt andet Socialdemokraterne om, at forbrugerne ikke er repræsenteret i teleselskabernes henvendelse.

Socialdemokraterne frygter, at de danske telepriser ryger i vejret, så snart myndighederne slipper taget i TDC's priser.

I dag skal myndighederne godkende de priser, som TDC opkræver hos danskerne. IT- og Telestyrelsen forlanger i dag prisfald på fire procent i gennemsnit i både i 2003 og 2004.

Konkurrenterne kan ikke tillade sig at gå over TDC's priser, hvis de skal have en chance for at vinde kundernes gunst. Teleselskaberne mener derfor, at myndighederne forhindrer dem i at tjene penge.

Omvendt frygter Socialdemokratiet, at danskerne kommer til at betale mere for deres telefoni, hvis myndighederne helt slipper tøjlerne i TDC's priser.

Sander tør ikke love lavere priser

Helge Sander tør heller ikke love lavere priser, hvis fastnetpriserne - og dermed konkurrencen - gives helt fri.

- Men det er det modsatte af prisstigninger, der er målet, understreger ministeren.

Politikerne har allerede besluttet at sløjfe kontrollen med TDC's priser for at ringe til udlandet, fordi der er masser af konkurrence på markedet for udlandstelefoni. Reguleringen bliver fjernet ved årsskiftet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S