18 internetudbydere i delstaten Nordrhein-Westfalen i det nordlige Tyskland er blevet beordret til at lukke for adgangen til to nynazistiske websteder, der har hjemme i USA. Det skriver Associated Press.
Ordren om at lukke for de amerikansk baserede nynazistiske websteder kommer efter et længere juridisk slagsmål mellem den ansvarlige embedsmand, Jürgen Büssow, og de 18 internet-udbydere.
De har hele tiden ment, at de ikke kunne gøres ansvarlige for indholdet af de nazistiske sider.
Men nu har en domstol i byen Arnsberg fundet, at ordren om at lukke for adgange til de nynazistiske websteder er fuldt lovlig.
- Vi ønsker ikke, at disse sider skal være tilgængelige for hvem som helst, sager Ulrich Schiefelbein, der er talsmand for Jürgen Büssow, til nyhedsbureauet AP.
De 18 internetudbydere har appelleret kendelsen til delstatens højesteret.
Under tysk lov er det ulovligt at sprede nazistisk propaganda. Men internettet har hele tiden været et smuthul for tyske nynazister, fordi de kan omgå reglerne ved at lægge deres propaganda på servere i udlandet.
De tyske myndigheder har i årevis forsøgt at få internetudbyderne til at blokere for webstederne, men hidtil har det ikke kunnet lade sig gøre, netop fordi nynazisterne har benyttet servere i udlandet.
Kravet om at lukke for webstederne ses som myndighedernes seneste forsøg på at regulere internettet ved at pålægge udbyderne nye regler og forbud.
Kritikere siger, at sådanne tiltag driver de private firmaer i armene på politiet og truer informationsfriheden på internet.