Fyringsrunde giver AMD kæmpeunderskud

Chip-producenten Advanced Micro Devices kom ud af de tre sidste måneder af 2002 med seks milliarder kroner i underskud. Udgifter til fyringer koster chip-giganten dyrt, men også driftsunderskuddet er meget større, end analytikerne forventede.

Intels største konkurrent på chipmarkedet, AMD, fik et underskud på seks milliarder kroner i fjerde kvartal af 2002.

Resultatet skyldes til dels en række engangsomkostninger til blandt andet en fyringsrunde og lukningen af en fabrik, der sammenlagt kostede AMD 4,3 milliarder kroner.

Men selv uden omkostninger til fyringer er AMD's underskud ifølge Reuters være 50 procent større, end analytikere forventede.

- 2002 var et forfærdeligt år, men vi mener, at vi har lagt det værste bag os, sagde AMD's administrerende direktør, Hector Ruiz, da han fremlagde regnskabet.

Samlet set gik AMD's salg tilbage med over en fjerdel i forhold til samme kvartal året før.

I december forventede AMD, at omsætningen for fjerde kvartal ville lande på 4,9 milliarder kroner, men det reelle salg blev 100 millioner kroner mindre.

Ligesom sin konkurrent, Intel, der i onsdagens regnskab viste en fordobling af overskuddet til syv milliarder kroner, annoncerer AMD, at selskabets investeringer i 2003 bliver skåret til benet.

Sammenlagt forventer AMD at købe for 350 millioner kroner mindre udstyr i indeværende år, hvilket vil ramme chipindustriens underleverandører.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere