Storordre til dansk e-læring

Canon udvider kontrakten med den danske udvikler af e-læringsystemer Danish Probe. Op mod 3 millioner af Canons kunder samt et hav af forhandlere og ansatte i EMEA-regionen skal fremover lære om Canons produkter via Danish Probes software.

Den danske leverandør af software til afvikling af e-læring, Danish Probe, har skrevet under på selskabets hidtil største ordre.

Der er tale om en stor udvidelse af en eksisterende ordre hos Canons EMEA-kontor, der dækker Europa, Mellemøsten og Asien.

Afdeling har tidligere købt Danish Probes hovedprodukt ABC-Academy og anvender programmet til at undervise internt i Canon-organisationen.

- Nu har Canon set os an og besluttet at udrulle e-læring i bredere forstand. Vi har indgået en aftale således at Canon har mulighed for at lancere e-læring for op imod 3 millioner slutkunder i indeværende år, siger Jesper Lohse, der er administrerende direktør og medejer af Danish Probe.

Omsætningen stiger støt
Canon vil bruge e-læringen til alle former for uddannelse. Lige fra salgstræning af interne sælgere til motivation af forhandlerskaren. Og som noget helt nyt retter Canon nu også blikket mod deres slutkunder.

- Vi har været ret tidligt ude med vores produkt, men vi oplever efterhånden, at markedet er ved at være modent. Flere af vores kunder har valgt at udrulle deres e-læring bredere i år, og det kan vi mærke på omsætningen, siger Jesper Lohse.

Hans virksomhed har i øjeblikket 20 ansatte. Heraf er fire beskæftiget med Canon-ordren på fuld tid. Danish Probe leverer ikke selve indholdet i portalen, men programmerer skabelonen, så den kan tilpasse til mere end 80 lande.

Omsætningen i 2001 landede på beskedne 3,8 millioner kroner, men Jesper Lohse oplyser, at de nuværende ordrer betyder, at omsætningen i 2003 lander på cirka 40 millioner kroner.

- Vores vækst er stabil uden at være voldsom. Vi har flere meget store kunder blandt andet Kuwait Petroleum, Canon EMEA og Microsoft Business Solutions, så vi lægger ikke alle vores æg i samme kurv, oplyser Lohse.

Afgørende møde hos Bush
Kontakten til Canon EMEA blev stiftet, da Jesper Lohse var på besøg hos den nuværende amerikanske præsident George Bush.

- Jeg var indbudt af EU til et arrangement i G8-regi, hos George Bush, der var guvernør i Texas på det tidspunkt. Der sad jeg under et morgenmads-møde ved siden af den ansvarlige for Canon EMEA og fik lejlighed til at fortælle om vores forretning, siger Lohse.

Salget af Danish Probes program til e-læring har hidtil foregået direkte fra Danish Probe til slutkunderne, men et nyt samarbejde med TDC skal sætte skub i salget til mindre og mellemstore virksomheder.

- TDC vil tilbyde vores produkter, når de i forvejen sælger hosting og sikkerhedspakker, og vi tror, samarbejdet kan betyde en udbredelse af vores produkter til de virksomheder, vi ikke selv har ressourcer til at ramme, siger Jesper Lohse.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    Banedanmark

    Sektionschef til Commercial Management

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Systemarkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS