BlueTel kræver millioner af Nokia

Mobiltelefon-forhandleren BlueTel mener, at det var selskabets erstatningssag mod Nokia, der fik Nokia til at gå til politiet med svindelanklager. BlueTel kræver et tocifret millionbeløb af Nokia for uretmæssig opsigelse af en fælles kontrakt.

Den danske mobilkæde BlueTel mener, at Nokia bruger en politi-anmeldelse til at forsøge at slippe uden om et erstatningskrav på et stort to-cifret millionbeløb, som BlueTel rettede mod Nokia for få uger siden.

Nokia har anmeldt BlueTel, der driver mobiltelefon-forretninger i en række europæiske lande, for at svindle med indberetninger om de garantireparationer af kundernes mobiltelefoner, som BlueTel har udført for den finske mobilgigant.

Nokia har også opsagt alle aftaler med BlueTel, og det er ifølge PR- og marketingchef Ole Juul, BlueTel, den væsentligste baggrund for erstatningskravet, som BlueTel har rettet mod Nokia.

BlueTel mener nemlig, at opsigelsen er sket i strid med bestemmelserne i kontrakten.

- Frit slag for at anklage os

BlueTel vil dog også have betaling for, at selskabets navn nu igen bliver forbundet med svindel.

For et år siden anmeldte TDC og Sonofon Herning-virksomheden for at snyde med indberetningen af abonnementer og dermed hæve for høj provision.

Den sag faldt, da politiet konkluderede, at mobilselskaberne kendte - eller burde have kendt - til BlueTels praksis.

- Efter den anden sag er der næsten frit slag for at anklage os. Det udnytter Nokia, og det kommer bag på os, da vi stadig var i forhandlinger med selskabet, fortæller Ole Juul.

Han er sat til at kommentere sagen, mens BlueTel-ledelsen, faderen Johannes Hareskov Jensen og sønnen Niels Hareskov Jensen, er krøbet i ly for pressen. Ole Juul vil ikke specificere erstatningskravet helt nøjagtigt.

Økonomisk presset

Hareskov Jensen-familien koncentrerer sig om at opretholde et godt forhold til banker og andre samarbejdsparter. Det kan der være god brug for, for bruddet med Nokia presser BlueTel voldsomt økonomisk.

For det første er der de omkring 150 teknikere, som udførte garantireparationer for Nokia. De er sagt op, men skal have tre måneders løn, selv om de ikke har noget at lave.

Ganske vist er der stadig reparationer uden for garantien at udføre, men ifølge teleanalytikeren John Strand, Strand Consult, udgør de kun omkring 10 procent af alle reparationer.

For det andet erfarer Computerworld Online, at mange leverandører har stoppet alle kreditordninger og kun leverer til BlueTel mod kontant betaling.

Det er der ifølge Ole Juul ikke noget underligt i, da der er bestemmelser i alle kontrakter, der tager forbehold mod situationer som dem, BlueTel nu er havnet i.

- Politianmeldelsen sætter pres på vores økonomi. Det er der ikke noget underligt i. Det er også i det lys, at vores erstatningskrav skal ses, siger han.

Urealistiske indberetninger var en fejl

Han afviser fuldstændig, at BlueTel har svindlet mod Nokia.

Fagbladet Telekommunikation rapporterede ellers om, at BlueTel på en enkelt dag skulle have indberettet 700 garantireparationer alene fra Nokia-butikken i Københavns centrum, som selskabet drev for finnerne.

Butikken beskæftigede tre teknikere, som umuligt kan have fikset så mange telefoner på en enkelt arbejdsdag.

Ifølge Ole Juul har politiets afhøringer også kredset om netop den indberetning.

- Men der var tale om en menneskelig fejl, som hverken vi eller Nokia fangede. Og vi kunne dokumentere med e-mails, hvad vi har gjort for at rette op på den, siger Ole Juul.

Nokia Mobile Phones skandinaviske direktør, Sara Kullgren, afviser at kommentere sagen mod BlueTel.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job