Brødre var chefer i BlueTel og Nokia

Brødrene Steffen og René Krabbenhøft har haft hver deres toppost i Nokia Mobile Phones og BlueTel, der nu bekriger hinanden. "Det har intet med sagen at gøre," erklærer brødrene.

Brødrene Steffen og René Krabbenhøft har stået på hver sin side i konflikten mellem den danske mobilforhandlerkæde BlueTel og verdens største producent af mobiltelefoner, Nokia.

Steffen Krabbenhøft er dansk markedschef for Nokia Mobile Phones, mens René Krabbenhøft indtil slutningen af sidste år var chef for salget til erhvervskunder i den Nokia-butik i Københavns centrum, som BlueTel drev.

Steffen Krabbenhøft afviser, at familieforholdet har spillet en rolle i den sag, som Nokia og BlueTel nu fører mod hinanden.

Bror stillede krav til bror

Nokia har anmeldt BlueTel til politiet for at svindle med indberetningerne af garantireparationer, mens BlueTel kræver et stort tocifret millionbeløb i erstatning af Nokia for ulovligt at opsige de to selskabers samarbejdsaftale.

- Da jeg hørte, at René ville blive ansat i vores distributionsled, stillede jeg visse krav til, hvad han måtte beskæftige sig med, og hvad han ikke måtte have noget med at gøre, fortæller Steffen Krabbenhøft fra Nokia Mobile Phones.

Han oplyser, at René Krabbenhøft forlod BlueTel i slutningen af sidste år, men vil ikke oplyse årsagen.

Andre kilder i branchen fortæller dog, at der faktisk var en sammenhæng mellem Nokias kommende sag mod BlueTel og René Krabbenhøft farvel til BlueTel.

Mange andre medarbejdere har dog også forladt BlueTel i det seneste halve år med mange forskellige begrundelser.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT-servicedesk

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Experienced SAP S/4HANA consultant - Financial accounting

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Test Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse