Tele2 udnytter momsfidus i Danmark

Den danske statskasse kan gå glip af store indtægter fra telebranchen, efter landets næststørste fastnetselskab, Tele2, i dag lod en dattervirksomhed udnytte EU-regler til at slippe for at betale dansk moms. Selskabet giver de billigste tilbud til privatkunder, så konkurrenterne kan blive tvunget til at følge med.

Tele2, Danmarks næststørste teleselskab på fastnettet, udnytter et skattely på den portugisiske ø Madeira.

Tele2 flytter ikke selv til Madeira, men slipper sit datterselskab Alpha Telecom løs på det danske telemarked med de hidtil laveste priser til private danskere.

Alpha Telecom udnytter EU-lovgivningen til at sende regninger fra Madeira, hvor momsen kun er 13 procent. Herhjemme er den 25 procent.

Det betyder, at Alpha Telecom, som fra næste uge vil operere under navnet Tango, kan tilbyde telefonsamtaler i Danmark til 17 øre i minuttet om dagen og 9 øre om aftenen.

Samme fidus bruger Universal Telecom, som ved årsskiftet fik skatteminister Svend Erik Hovmand (V) til at rejse problemet i EU.

Tele2: Vi kan ikke se passivt til
Nu er der imidlertid ikke tale om et lille og ukendt teleselskab, men derimod om et af de største, og det kan tvinge konkurrenterne til at reagere. Følger de alle sammen med ud af landet, kan staten gå glip af 3,5 milliarder kroner i momsindtægter for danskernes telefonsamtaler.

- Her har vi set, at der findes en mulighed i markedet, som andre er gået ind i. Så kan vi ikke stå og se passivt til, siger Niclas Palmstierna, administrerende direktør for Tele2 i Danmark.

Han mener ikke, at selskabet løber fra sine forpligtelser over for den danske stat, men ser det også som en samfundsopgave at skaffe billige telefonsamtaler til danskerne.

Nej til at være sidste dinosaur

Formanden for brancheforeningen Telekommunikationsindustrien, koncerndirektør Allan Koch fra Sonofon, giver Tele2 ret i, at teleselskaberne kan blive tvunget ud i momsfidusen, hvis den er nødvendig for deres egen forretning.

- I sidste ende kan vi ikke lade stå til, når andre selskaber kan få rabat på 12 procent. Det er fantastisk meget i telemarkedet, hvor der bliver arbejdet med små marginaler, forklarer Allan Koch.

Som Sonofon-direktør synes han ikke, at det er hensigtsmæssigt, hvis han skal medvirke til at betale moms i et andet land for teleydelser, der bliver produceret her i landet. Sonofon har heller ingen planer om at udnytte EU-reglerne til at flytte i momsly.

- Men hvis vi ikke kan ikke klare os på anden vis, så må vi også ty det til. Det nytter ikke noget at være den sidste dinosaur, konstaterer Allan Koch.

Han mener, at det mest hensigtsmæssige vil være, hvis momsen blev den samme i hele EU.

Det står imidlertid ikke på den politiske dagsorden, fordi det vil være alt for dyrt for den danske stat.

På EU-Kommissions dagsorden

Den anden store udfordrer til TDC's fastnetforretning, Telia, har ingen planer om at flytte til Madeira eller et andet EU-land med lavere momssats.

- Vi synes ikke, at det er den måde, man driver forretning på i Danmark. Vi tror også, at kunderne synes, at det er uetisk at modtage fakturaer, som der står et andet lands moms på, siger Peter Bredgaard, administrerende direktør for Telia Networks.

Alligevel er Svend Erik Hovmand bekymret over momsfidusen, og et politisk flertal har argumenteret for, at Danmark skal forsøge at få den afskaffet.

- Vi har bragt det frem, så det nu står på kommissionens dagsorden, fortæller kontorchef Karsten Aasberg Karlsen, Skatteministeriet.

Han tør ikke spå om, hvorvidt det vil lykkes Danmark at stoppe momsfidusen, og hvornår det i givet fald kan ske.

Karsten Aasberg Karlsen påpeger dog, at kun Madeira har den lave momssats, mens den er højere i selve Portugal og alle andre EU-lande. Derfor kan det vise sig lettere at få de andre lande med på en ordning for Madeira, mens det omvendt vil være meget besværligt at ændre hele momsdirektivet.

Kontorchefen understreger også, at både Universal Telecom og Alpha Telecom opererer i mange lande, og det kan gøre det lettere for Danmark at få de store lande med på at stoppe momsfidusen.

Alpha Telecom har eksisteret siden 1996 og blev tidligere på året opkøbt af Tele2-koncernen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

TV2

iOS udvikler til TV 2 Teknologi

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Backup-/restore-specialist til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job