TDC: ADSL-indgreb unødvendigt

TDC finder det overflødigt at præcisere reglerne om konkurrence på ADSL-markedet, men glæder sig over, at selskabet selv må fastsætte sine priser. Teleselskabet udsteder ingen garanti mod prisstigninger.

TDC, som kontrollerer det danske telenet, mister nogle af sine gebyrindtægter, når politikerne griber ind for at sikre konkurrencen på ADSL-markedet.

Det er en del af en bred, politisk aftale, som blev indgået i dag, fredag, men foreløbig vælger TDC at se aftalen som et oplæg til forhandlinger.

Vicedirektør Jens Hauge afviser at komme med et bud på, hvor mange penge selskabet går glip af. Cybercity forventer at spare "et mindre millionbeløb" på sine grossistindkøb hos TDC.

Jens Hauge vil heller ikke ud med, hvor store indtægter TDC har fra de gebyrer, som selskabet opkræver af konkurrenter, der vil sælge ADSL.

- Der er lagt op til konkrete forhandlinger om de gebyrer, der skal forsvinde. Vi må vente og se resultatet af de forhandlinger, siger TDC-direktøren.

Ifølge Jens Hauge fungerer konkurrencen på ADSL-markedet fint, selv om TDC har en markedsandel på over 80 procent. Derfor "undrer" han sig over flere af de forslag, som politikerne stiller for at sikre konkurrenterne bedre vilkår. Han betegner nogle af politikernes forslag som "unødvendige".

- Det ser ud, som om den politiske aftale lægger op til yderligere regulering, når det gælder ADSL. For eksempel skal reglerne for ikke-diskrimination præciseres. Det er helt overflødigt, for vi har klare regler i dag, siger Jens Hauge.

Han glæder sig til gengæld over, at TDC selv får lov til at bestemme, hvor meget kunderne skal betale for deres samtaler på fastnet, også selv om politikerne lægger op til at fastfryse abonnementsprisen midlertidigt.

Forbrugerrådet og analytikere har tidligere sagt, at det kan føre til højere telepriser. Det vil Jens Hauge ikke udelukke.

- Vi får en markedsdrevet prisudvikling på området. Så må vi se, om det bliver dyrere eller billigere. Men jeg har svært ved at tro på, at det bliver dyrere, fordi markedet bliver frit, siger han.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til Satellitkommunikation

Københavnsområdet

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo