God service koster dyrt for distributør

Den midtjyske IT-distributør Dataline prioriterer god - og dyr - betjening af IT-forhandlerne over overskuddet. Det blev derfor halveret sidste år, selv om omsætningen tordnede i vejret.

Øget kundetilfredshed kostede sidste år dyrt for distributøren Dataline fra Fredericia.

Selskabet, der sælger IT-udstyr og tilbehør, har flere år i træk stået øverst på skamlen, når konsulenthuse som Expansion Research og Marketing har kåret forhandlernes foretrukne distributører.

Og den slags placeringer koster, lyder vurderingen fra selskabets direktør gennem syv år, Marianne Pedersen.

- Vi vil hellere undvære et stort overskud for at sikre, at vores kunder får en god behandling, lyder det fra direktøren.

- Derfor vil vi ikke byde vores kunder at få et call-center eller en tast selv-telefon i røret, når de ringer. Det kan da godt være, det betyder, at vi bruger flere penge end nødvendigt, men sådan må det så være, tilføjer hun.

Vækst smitter ikke af på bunden

Marianne Pedersens virksomhed omsatte 80,4 millioner kroner sidste år, 15 procent mere end året før, men overskuddet i den 10 mand store forretning landede på beskedne 465.000 kroner mod 1,1 million kroner i 2001.

Dataline Danmark A/S Årsregnskab
Millioner kroner20022001
Omsætning80,469,5
Resultat af primær drift (EBIT)1,31,6
Resultat før skat 0,71,1
Resultat0,51,1
Egenkapital2,21,7
Antal ansatte108
Marianne Pedersen oplyser, at Dataline ikke tager produkter på hylderne, med mindre der samtidig er en sælger i huset, der er specialist i de pågældende produkter.

På den måde vil Dataline undgå, at forhandlerne føler, at visse produkter er sekundære og ikke får tilstrækkeligt fokus.

Det er mange gange tilfældet hos de store distributører, broadlinerne, der slår sig op på at være lagerførende af et meget bredt sortiment.

Nye produkter på vej

Marianne Pedersen mener ikke, at selskabet kan vokse hurtigere end i det nuværende tempo, og hun mener heller ikke, at der kan spares specielt meget på udgiftssiden.

- Vi er sådan set godt tilfredse med bare at have sorte tal i en branche, der er hårdt ramt, selv om vores forventninger til 2002 var noget højere, siger hun.

Dataline sælger IT-udstyr fra et udvalg af forskellige leverandører. Omkring 1100 af 2500 potentielle forhandlere står i kundekartoteket, og produkterne spænder fra kopiblæk over tastaturer op printere til bærbare computere.

Planen på kort sigt er at hive yderligere produkter ind fra nuværende leverandører samt at satse på helt nye leverandører.

Ingen udsigt til bedring

Omkring 30 procent af omsætningen sidste år kom fra salget af tilbehør og forbrugsstoffer såsom trådløse tastaturer og blækpatroner med tilhørendes fotopapir. Det område har de bedste avancer og færreste lagerforretningsdage.

- Og så er det den slags produkter, enhver forhandler skal have lidt med af, når de alligevel køber ind hos os, siger Marianne Pedersen.

Hun oplyser, at intet i det første kvartal af 2003 tyder på, at det skulle gå hen og blive et fantastisk godt år, hverken omsætningsmæssigt, eller hvis man ser på bundlinien.

- Det svinger lidt. Vi regner med en uændret omsætning og et tilsvarende resultat for hele året, lyder direktørens vurdering.

Læses lige nu

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Software Developer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv vores nye netværkstekniker – skab fremtidens IT-løsninger!

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S