Venstre-borgmestre vil sælge KMD

Det vil være gavnligt for konkurrencen og dermed priserne på det kommunale IT-marked, hvis Kommunernes Landsforening sælger KMD. Det mener Venstre-borgmestrene i flere kommuner.

Det er skadeligt for konkurrencen, at kommunerne selv ejer IT-leverandøren KMD, der er den altdominerende aktør inden for software og IT-service til de danske kommuner.

Det mener en flere Venstre-borgmeste, som Computerworld Online har talt med. De vurderer, at det kan give billigere priser, hvis Kommunernes Landsforening, der ejer KMD, sælger selskabet.

Dermed ligger de sig på linie med partiets finanspolitiske ordfører, Kristian Jensen. Til gengæld går de imod den gængse holdning i Kommunernes Landsforening, hvor deres partifælle, Gedved-borgmesteren Ejgil W. Rasmussen, er formand.

- Jeg er modstander af en sammenblanding, hvor leverandøren ejes af kunderne. Med en sådan sammenfletning vil man altid kunne stille spørgsmålstegn ved konkurrencesituationen. Så som udgangspunkt er jeg positivt indstillet over for et salg, hvis resultatet kan blive en styrkelse af konkurrencen og en øget gennemsigtighed på markedet, siger borgmester i Ribe Kommune, Preben Rudiengaard (V).

Århus: Sælg KMD
I Århus Kommune er der ingen tvivl at spore på borgmesterkontoret. Borgmester Louise Gade (V) vil have solgt KMD.

- Af hensyn til konkurrencesituationen vil det være hensigtsmæssigt at sælge KMD. Som situationen er nu, kan der alt for let skabes tvivl om, hvorvidt kommunerne får de bedste produkter til den bedste pris, fordi vi i øjeblikket er i en situation, hvor vi både er kunde og leverandør, siger Århus-borgmesteren.

Hun mener, at et salg vil betyde, at flere kommuner vil sende IT-opgaver i udbud, fordi kommunerne ikke længere har en økonomisk interesse i KMD.

Gavner de små

Også formanden for de små kommuners forening "Det Skæve Danmark" og borgmester i Sundsøre, Flemming Eskildsen (V), mener, at et salg vil være en fordel for de små kommuner.

- Det er klart, at en øget konkurrence vil være til fordel for især de små kommuner. Jeg er ikke sikker på, at vi altid får den bedste pris fra KMD i kraft af, at de små kommuner ikke kan få de samme rabatter som de store, siger Flemming Eskildsen.

Kommunernes Landsforening, der ejer KMD, har tidligere afvist at sælge kommuneleverandøren. Det skyldes blandt andet, at KL ønsker at beholde kontrollen over IT-selskabet, der leverer livsvigtige produkter til kommunerne.

I Aalborg afviser borgmester Henning G. Jensen (S) al snak om at sælge KMD. Han mener ikke, at det giver et konkurrenceproblem, at kunderne ejer leverandøren.

- Mange af de opgaver, som KMD løser, bliver først sendt i udbud. Det sikrer jo, at kommunerne får den bedste pris på deres IT-løsninger, siger han.

Aalborg-borgmesteren påpeger, at en eventuel køber skal tjene penge på investeringen.

- Jeg tror, at et salg vil betyde dyrere priser for KMD´s produkter, lyder vurderingen fra Henning G. Jensen.

Han opfordrer de interesserede købere til at bevæge sig ind på markedet.

- Hvis de selskaber, der gerne vil købe KMD, mener, at kommunal IT er en god forretning, er der ingen, der forhindrer dem i at gå ind på markedet. Vi sender i hvert fald vores IT-indkøb i udbud, siger Henning G. Jensen.

Som at tisse i bukserne

Analytikere har tidligere vurderet, at KMD har en markedsværdi på mellem halvanden og tre milliarder kroner. Samtidig erklærer flere af de store IT-selskaber sig intereresserede, hvis KMD sættes til salg.

Borgmestrene mener imidlertid, at det vil være en dum ide at sælge KMD for at skaffe kolde kontanter i de slunkne kommunekasser.

- Det ville være som at tisse i bukserne for at holde varmen. Ganske vist vil man kunne tjene et milliardbeløb ved at sælge KMD, men det vil være et engangsbeløb og dermed ikke løse nogle af de problemer, som landets kommuner står over for på længere sigt, siger borgmester Flemming Eskildsen fra Det Skæve Danmark.

Den holdning deler Århus-borgmester, Louise Gade. Hun påpeger, at en stor kreds af kommuner skal dele overskuddet ved et eventuelt salg af KMD.

- Det vil være håndører og en kortsigtet gevinst, der opnås ved det. Til gengæld er jeg overbevist om, at en styrkelse af konkurrencen vil give store besparelser på længere sigt, siger hun.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Folkekirkens Nødhjælp

ERP IT System Owner

Københavnsområdet

Netcompany A/S

DevOps Engineer

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Bid Support Specialist (Maternity Cover)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S