Se Logitechs nye modeller

Smukke langbenede fotomodeller i stramme lårkorte nederdele stod side om side med den nyeste elektronik inden for it-tilbehør og forbrugerelektronik, da Logitech bød inden for til event på Nationalmuseet.

For en stund mødtes nyt og gammelt, da Nationalmuseets mondæne lokaler dannede rammen om et Logitech-event, hvor distributører og forhandlere kunne snuse til den nyeste teknologi inden for forbrugerelektronik.

Arrangementet tiltrak omkring 100 nysgerrige, de fleste mænd, som blev opvartet af de kønne piger enten med et smil eller et tilbud om gratis drinks. Og om aftenen sluttede eventen af med et veloplagt stand-up-show af den kendte tv-komiker Uffe Holm.

Men de smukke piger kunne smile nok så meget. For samtlige mandlige gæster var opmærksomheden primært rettet mod det nyeste isenkram. Men verdens mindste muse-receiver VX Nano som kun målte 13 millimeter løb med det meste af opmærksomheden. Den er faktisk så lille, at man kan nøjes med at lade dimsen sidde i computeren.

Et andet mindre produkt som ligeledes optog gæsternes opmærksomhed var to webcam-modeller med fixed fokus på 2,1 megapixel, et til bærbare og et andet til stationære pc'er, med autofokus, som Logitech har udviklet i samarbejde med den schweiziske optikgigant Carl Zeiss.

Se billeder fra arrangementet ved at klikke på nedenstående link:

Galleri

Annonceindlæg fra XFlow

Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S