Politi får lov til at bruge sniffer-software

Rockerloven blev i dag vedtaget i folketinget. Det betyder øgede beføjelser til politiet, blandt andet til at hacke sig ind i mistænktes computere. Formanden for IT-fagforeningen Prosa mener, at loven betyder større utryghed på nettet.

Den udskældte rockerlov blev i dag vedtaget af Folketinget. Et flertal bestående af regeringen, Dansk folkeparti og Socialdemokraterne stemte for.

Dermed får politiet øgede beføjelser i forbindelse med efterforskning af sager om organiseret kriminalitet.

Blandt andet bliver det muligt for politiet at hacke sig ind på mistænktes computere og overvåge indhold og datatrafik.´

Den udvikling er IT-fagforeningen Prosas formand, Peter Ussing, ikke begejstret for. Han har også tidligere udtalt kraftig kritik af loven, og Prosa har lanceret et websted, der giver anvisninger på, hvordan borgerne kan beskytte sig mod politiets IT-overvågning.

Peter Ussing frygter at loven i den sidste ende vil gøre internettet mere usikkert, fordi de programmer, som politiet vil anvende, typisk trojanske heste og sniffer-software, vil kunne bruges af andre end politiet.

- Ligemeget hvad Justitsministeriet påstår, vil det ikke være muligt at forhindre, at disse programmer bliver misbrugt af andre, siger Prosa-formanden.

Han ser et oplagt resultat af loven: Utryghed hos den almindelige dansker.

- Internetbrugerne vil frygte, hvem der kigger dem over skulderen. Vi har ikke brug for øget overvågning. Myndighederne burde i stedet ofre noget energi på at gøre nettet mere sikkert, lyder kritikken fra Prosa-formanden.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    Lyngsøe Rainwear ApS

    ERP & E-commerce Systemansvarlig

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Sektionsleder for Analyseværktøjer i PET - Ledelse, data og udvikling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S