Kode-bødler skal fælde dom over CSC-forsinkelse

Skat afslører hvilket firma, der skal dømme CSC inde eller ude i striden om det forsinkede it-system til en kvart milliard kroner.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen (Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også: Skat raser over CSC: Vil have alt tjekket igennem

Det bliver det hollandske firma SIG (Software Improvement Group), der minutiøst skal granske koden i det forsinkede opkrævningssystem, debitor-motor, til en kvart milliard kroner. Systemet skulle CSC have leveret til Skat, så det kunne understøtte et nyt motorregisteringssystem her i oktober.
 
Det fortæller Thomas Fredenslund, der er projektdirektør hos Skat.  
 
Han medgiver, at det ikke er hver dag, Skat lader en leverandørs kode gennemgå af eksterne eksperter. Et faktum, hvis alvor understreges af, at CSC ifølge Thomas Fredenslund faktisk er den første leverandør, som myndigheden gør brug af dette skridt overfor.
 
"Vi ser meget alvorligt på det. Det er der ingen tvivl om," siger han.  

Vil have sandheden

Forsinkelserne af it-systemet betyder, at forsikringsselskaber, bilforhandlere og Skats egne afdelinger tidligst i 2012 kan lette arbejdsbyrden, når køretøjer skal om- eller indregistreres.
 
Hvad værre er, den seneste CSC-forsinkelse betød, at Skat simpelthen har mistet troen på kvaliteten af det længe ventede opkrævningssystem fra CSC. Og det er her, at de uvildige specialister fra SIG i Holland kommer ind i billedet. 
 
"At vi har valgt at gøre det her hænger sammen med, at vi har fået nogle oplysninger, som viste sig ikke at passe alligevel. Det betyder, at vi havde behov for at gøre noget særligt for at få afdækket det reelle billede af situationen," siger Thomas Fredenslund.
 
Han fortæller, at kvalitetsvurderingen af CSC's arbejde først og fremmest betyder, at SIG skal gennemgå selve kildekoden til systemet, som CSC nu har overleveret til specialisterne. Men den uvildige tredjepart skal også holde møder med begge parter, som skal afdække detaljer omkring selve styringen af projektet.
 
"De skal give et billede af, hvordan kvaliteten er af det, som er blevet lavet. Og også et bud på, hvor lang tid det vil tage at få det færdigt," siger Thomas Fredenslund. 

Hollænderne fælder dom i november 
Det er dermed både kvalitativt input og det rent faktiske grundlag i form af selve koden, der er grundlaget, når hollænderne skal fælde dommen over CSC's arbejde først i november, forklarer Thomas Fredenslund.
 
De hollandske specialisters dom er ifølge Thomas Fredenslund afgørende for det videre forløb i sagen. 
 
"Indtil videre er vi (af CSC, red.) blevet stillet i udsigt, at der var en god kvalitet i arbejdet, der er blevet lavet, men at man blot er forsinket. Men det er klart, at hvis det her tredjeparts review viser, at kvaliteten er af en ringe karakter, så er det en ny situation," siger Thomas Fredenslund.
 
Viser undersøgelsen, at CSC har fremstillet et dårligt produkt, så åbner det muligheder for, at Skat kan kræve kontrakten ophævet, pengene tilbage eller noget helt tredje.
 
"Der er forskellige kontraktuelle muligheder. Der er både nogle juridiske, men også nogle mere forhandlingsprægede muligheder," siger han.   

Alt kan ske

Dermed kan udfaldet af undersøgelsen føre til alt fra, at Skat river kontrakten med CSC over - til en mere kommerciel aftale om, hvordan problemerne kan løses med leverandøren.
 
Hvad Skat vælger, afhænger af undersøgelsen. Men ifølge Thomas Fredenslund holder Skat foreløbig alle muligheder åbne overfor CSC.
 
"Først i november har vi resultatet af de her undersøgelser. Og så kan vi træffe beslutninger om en ny tidsplan og om, hvilke konsekvenser det skal have," siger Thomas Fredenslund. 

Vil gerne have system i drift 
Han understreger, at Skat har et stort ønske om, at motorregistreringssystemet kan komme i drift så tidligt som muligt i 2012.  

Rent forretningsmæssigt kan det imidlertid ikke blive før i forårsmånederne, fordi forsikringsselskaberne skal have åbnet deres systemer for det nye motorregister.
 
"De har ønsket, at det tidligst bliver i marts. Derfor håber vi, at undersøgelsen viser, at det har en rimelig god kvalitet, og at vi kan forvente at lancere det til foråret," siger Thomas Fredenslund, der peger på april eller maj som en mulighed.

Læs også: Skat raser over CSC: Vil have alt tjekket igennem

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Epona A/S

    Senior Developer

    Sydjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-sikkerhedsspecialist - Beskyt Danmark med os i PET

    Københavnsområdet

    Erhvervsstyrelsen

    AI-udvikler til LLM-team i Erhvervsstyrelsen

    Københavnsområdet

    Lessor Group

    Business Analyst for our Danløn Scrum team

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S