Web-tv mangler båndbredde

Web?tv er en meget begrænset succes. I hvert fald hvis man skal tro en rapport fra DTU. Den primære årsag er mangel på båndbredde hos slutbrugeren, men forfatterne tror på en fremtid for at udbrede tv-billeder via internet.

Der går mange år endnu, før tv via internet bliver den fremherskende til at sende tv-billeder. Det er konklusionen i en rapport fra Center for Tele-Information ved Danmarks Tekniske Universitet i Lyngby.

Årsagen er primært, at der ikke er nok båndbredde til rådighed hos slutbrugeren.

Ifølge de to forskere Anders Henten og Reza Tadayoni, som har forfattet rapporten, skal brugerne skal have en internetforbindelse på mindst fire Mbit/s for at kunne se web-tv i en kvalitet, der overgår almindelige tv-transmissioner udsendt i den europæiske PAL-standard.

Samtidig er der, ifølge rapporten, ikke firmaer nok, der satser på at få udviklet forretningsmodeller for web-tv.

Det eneste firma der har lavet en helhjertet satsning på web-tv er Zentropa-selskabet, TVropa, der gik konkurs i begyndelsen af dette år.

DTU-forskerne konkluderer dog, at efterspørgslen er til stede:

- Der vil med sikkerhed være efterspørgsel efter professionelt produceret video, hvor brugerne selv kan vælge, hvad de vil se, hvordan de vil se det, og hvornår de vil se det, konkluderer Anders Henten og Reza Tadayoni.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere