Billig mobilsnak trækker Dankort til nettet

Discount-mobilselskaberne er gode til at få danskerne til at tage dankortet op af lommen. Selskaberne tegner sig for mere end halvdelen af de samlede dankort-transaktioner på internet. Meget glædeligt, mener FDIH.

Discount-selskaberne Telmore, CBB og Mixit er gode til at få danskerne til at hive dankortet op af lommen.

Selskaberne tegner sig for mere end halvdelen af det samlede antal dankort-transaktioner på nettet, viser tal fra selskaberne.

Ifølge PBS blev dankortet brugt på nettet i alt 1,7 millioner gange i andet kvartal 2003.

Af dem tegnede Telmores 324.000 kunder sig alene for de 671.000 gange, hvor de tankede taletid med deres dankort i hånden.

Det svarer til 2,07 transaktioner per kunde i første kvartal eller godt 39 procent af det samlede antal dankort-transaktioner på internet i perioden.

CBB har ikke tal for antallet af dankort-transaktioner i perioden, men hvis man går ud fra, at CBB´s kunder tanker op med samme hyppighed som Telmores, betyder det, at CBB's 110.000 kunder i andet kvartal brugte dankortet til at tanke taletid med cirka 220.000 gange.

Også TDC's satsning med at sælge taletid via nettet, Mixit, har lokket kunder i forretningen. TDC oplyser, at selskabet i skrivende stund har godt 30.000 Mixit-kunder.

Mere end halvdelen

Regner man med, at Mixit-kunder tanker med samme frekvens som Telmores kunder, betyder det, at Mixit-kunderne står for godt og vel 60.000 dankort-transaktioner i kvartalet.

Dermed står de tre discount-selskaber for mere end 950.000 dankort-transaktioner i andet kvartal. Det svarer til 54 procent af det samlede antal dankort-transaktioner på nettet i perioden.

Det vækker glæde hos Telmores administrerende direktør, Frank Rasmussen:

- Det er positivt for alle der sælger over internettet, og det er komfortabelt, at vi alene kan generere 39 procent af alle transaktioner, siger Frank Rasmussen.

Kan øge tilliden

Også i Foreningen for Dansk Internethandel (FDIH) er der glæde at spore.

- Det er selvfølgelig positivt i og med at det kan være med til at give en større tillid til det at købe varer på internettet, siger formand for FDIH, Gert Birnbacher.

Han fortæller, at FDIH også har kunnet se en kraftig vækst i antallet af transaktioner siden discount-teleselskaberne gik i luften.

- Det handler vel nok om, at selskaberne er kommet med det rigtige produkt til den rigtige målgruppe og på det rette tidspunkt. Det er simpelthen et produkt, der egner sig perfekt til at blive solgt på nettet, siger Gert Birnbacher.

Annonceindlæg fra Idura

Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

SOS International

Azure System Specialist – Team Lead

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Lead DevSecOps

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS