Windows-password knækket på 14 sekunder

Schweiziske forskere kan knække Windows-passwords på under 14 sekunder. Sikkerheden er for dårlig, konkluderer forskerne.

Schweiziske forskere udsendte i går en rapport, som beskriver, hvorledes passwords til Windows-computere og Windows-netværk kan knækkes på gennemsnitligt 13,6 sekunder ved hjælp af en almindelig pc med masser af hukommelse. Det skriver Cnet.

Forskernes metode benytter meget store tabeller til at matche de originale passwords med de krypterede versioner. Det anvendte udstyr er en pc med AMD's Athlon XP 2500+-processor og 1,5 gigabyte hukommelse.

En af forskerne bag opdagelsen siger til Cnet, at Microsofts metode til at kryptere passwords ikke er stærk nok. Windows-passwords er dårlige, fordi de ikke indeholder tilfældige data.

Linux, Mac OS X og de fleste Unix'er tilføjer 64 bits tilfældig information til deres passwords, hvilket kræver mange tusinde gange mere hukommelse eller tid for at knække disse systemers passwords i forhold til Windows.

Relevant link

Forskernes program kan afprøves online (kræver adgang til de krypterede passwords, de såkaldte LanManager HASH eller NT HASH)

Denne artikel stammer fra PC World Online.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura