Springbræt til jysk IT-messe

HI Industrimessen i Herning opsender i år en prøveballon i form af en IT-sektor på messen. Målet er at se, om der er basis for en ny jysk IT-messe.

IT brændpunkt er en nyskabelse på HI Industrimessen i Herning Messecenter, der holdes i dagene 9.-12. september.

Det tværgående IT-indslag på messen skal blandt andet bruges til at se, hvilken respons de besøgende giver på det nye tiltag. Samtidig skal det skabe synergi mellem industrien og IT-branchen, forklarer projektleder for IT brændpunkt, Carsten Dahl.

- Sektoren på industrimessen kan være springbrættet til en decideret IT-messe i Herning længere ude i fremtiden, tilføjer han.

Indtil nu har omkring 50 udstillere lagt billet ind på at deltage i IT brændpunkt, og det betegner Carsten Dahl som tilfredsstillende set i lyset af, at der er tale om et nyt tiltag.

IT brændpunkt dækker hovedsagelig over administrative IT-systemer og IT til den grafiske industri. Carsten Dahl erkender, at han gerne havde set mere industriel IT repræsenteret på messen.

Det er der til gengæld masser af på nyskabelsen Techmessen, som finder sted i Herning Messecenter fra 29. september til 2. oktober.

Denne artikel stammer fra avisen Computerworld.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Konsulenter til IT-kontraktstyring og IT-udbud til gennemgførelse af IT-anskaffelser i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Weilbach A/S

    Head of Operations Support

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS