Springbræt til jysk IT-messe

HI Industrimessen i Herning opsender i år en prøveballon i form af en IT-sektor på messen. Målet er at se, om der er basis for en ny jysk IT-messe.

IT brændpunkt er en nyskabelse på HI Industrimessen i Herning Messecenter, der holdes i dagene 9.-12. september.

Det tværgående IT-indslag på messen skal blandt andet bruges til at se, hvilken respons de besøgende giver på det nye tiltag. Samtidig skal det skabe synergi mellem industrien og IT-branchen, forklarer projektleder for IT brændpunkt, Carsten Dahl.

- Sektoren på industrimessen kan være springbrættet til en decideret IT-messe i Herning længere ude i fremtiden, tilføjer han.

Indtil nu har omkring 50 udstillere lagt billet ind på at deltage i IT brændpunkt, og det betegner Carsten Dahl som tilfredsstillende set i lyset af, at der er tale om et nyt tiltag.

IT brændpunkt dækker hovedsagelig over administrative IT-systemer og IT til den grafiske industri. Carsten Dahl erkender, at han gerne havde set mere industriel IT repræsenteret på messen.

Det er der til gengæld masser af på nyskabelsen Techmessen, som finder sted i Herning Messecenter fra 29. september til 2. oktober.

Denne artikel stammer fra avisen Computerworld.

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Jet Time A/S

Dataanalytiker (Data Analyst)

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Java software engineer (regular)

Region Sjælland

Ennova A/S

Senior Developer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS